Lepiej inwestować w kawalerki czy w duże mieszkania?

Lepiej inwestować w kawalerki czy w duże mieszkania?
Marta Kulawik

Na wybór mieszkania przez najemców wpływ ma kilka czynników, przede wszystkim wielkość, lokalizacja i cena. Załóżmy, że w podobnej okolicy mamy do wyboru dwa mieszkania. Lepiej zainwestować w kawalerkę czy w duże mieszkanie na wynajem?

Ile to kosztuje?

Pierwszym wyznacznikiem jest cena zakupu mieszkania. Kawalerki, ze względu na swoją powierzchnię, są tańsze, ale gdy przeliczymy cenę za metr, może okazać się, że bardziej opłacalne jest kupienie większego mieszkania. Na początku wszystko zależy więc od budżetu, jakim dysponujemy.

Drugi etap to remont. Rzadko zdarza się, że mieszkanie od razu nadaje się do wynajęcia. Trzeba więc policzyć koszt odnowienia lokalu. Tu również ostateczna kwota prawdopodobnie będzie niższa w przypadku kawalerki.

Wielkiej różnicy nie zauważymy natomiast, decydując się na podstawowe wyposażenie mieszkania. Łazienka będzie kosztowała podobnie, urządzenie kuchni również. I to w zasadzie wystarczy, by wynająć mieszkanie. Sporo najemców ma własne łóżka, szafy lub jest gotowych je kupić, dlatego nie musimy od razu wyposażać każdego pomieszczenia.

I wreszcie cena wynajmu mieszkania. Gdy porównamy ceny za wyjęcie kawalerki i dwu-trzypokojowego mieszkania, może okazać się, że wiele się od siebie nie różnią. Oczywiście, im większa powierzchnia, tylko cena wzrasta, ale czy na tyle, by pokryć koszt remontu, który wcześniej musieliśmy przeprowadzić?

CZYTAJ TAKŻE – JAK KUPIĆ MIESZKANIE PONIŻEJ WARTOŚCI RYNKOWEJ?

Komu wynajmujemy?

Wielkość mieszkania może mieć wpływ na to, kto zareaguje na nasze ogłoszenie. Kawalerki w Katowicach cieszą się dużą popularnością, łatwo wynająć takie mieszkanie, ale też ich lokatorzy mogą być bardziej mobilni. Do kawalerki łatwiej się wprowadzić i z niej wyprowadzić, ponieważ wynajmujący ma mniej przedmiotów do transportu. Małe mieszkania interesują zarówno singli, jak i młode pary, czasami również z małym dzieckiem.

Dużym mieszkaniem zainteresuje się większa rodzina, której dochody pozwalają na wynajęcie kilkupokojowego mieszkania. Możemy więc założyć, szczególnie, jeśli mają dzieci, że mniej chętnie będą się wyprowadzać. To może oznaczać regularne, comiesięczne wpływy i brak większych problemów. Z drugiej jednak strony duże mieszkania w Katowicach popularne są wśród grup młodych ludzi, żyjących po studencku. Ich mobilność jest znacznie większa, a z regulowaniem rachunków bywa różnie.

Przed wyborem nieruchomości – kawalerki lub dużego mieszkania – warto zastanowić się, jakich lokatorów chcemy gościć i jak dużo czasu jesteśmy gotowi poświęcać na szukanie kolejnych wynajmujących. To zadanie można oczywiście zlecić agentowi z założeniem, że jego wynagrodzenie opłaci nowy lokator.