Odstąpienie od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości

Odstąpienie od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości
Marta Kulawik

Umowa przedwstępna zawierana jest między kupcem, a sprzedawcą. Ma na celu zabezpieczenie obu stron transakcji. Najczęściej zawierana jest w przypadku, gdy termin sprzedaży musi być odsunięty w czasie. Dowiedz się, czy odstąpienie od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości jest możliwe.

Kiedy przestaje obowiązywać umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna może zostać zawarta z różnych powodów, najczęściej związane są one z finansami lub administracją. W umowie zawsze wyszczególniona jest data, do której ona obowiązuje. Nie oznacza to jednak, że gdy upłynie jej termin właściciel może poczynić kolejne ruchy związane z konkretną nieruchomością. Inna sytuacja pojawia się wówczas, gdy dojdzie do uchylenia warunków umowy.

W umowie przedwstępnej sprzedaży nieruchomości mogą pojawić się obowiązki obu stron. Znajdą się tam m. in. warunki dotyczące odstąpienia od rzeczonego dokumentu. W innym przypadku sprawa może się nieco skomplikować. Warto zatem pomyśleć o tym podczas dokonywania ustaleń. Najmniej kłopotliwe jest odstąpienie za porozumieniem stron. Ten rodzaj dokumentu nie jest umową wzajemną.

Jeżeli w przeciągu roku od dnia, w którym została sporządzona umowa przedwstępna, nie doszło do podpisania umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia. Umowa przedwstępnej sprzedaży nieruchomości ma charakter organizatorski, przygotowawczy. Nie stanowi dokumentu definitywnego, nie rodzi skutku rozporządzającego.

CZYTAJ TAKŻE – JAK PRZYGOTOWAĆ UMOWĘ PRZEDWSTĘPNĄ SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Odstąpienie od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości – odszkodowanie

Jedyne odszkodowanie możliwe w przypadku odstąpienia od umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości ogranicza się do ujemnego interesu umownego. Dzieje się tak, ponieważ umowa stanowi o naprawieniu szkody, którą jedna ze stron poniosła przez to, że była przekonana o zawarciu umowy przyrzeczonej. W umowie przedwstępnej mogą jednak znaleźć się punkty dotyczące zadatku. Wówczas istnieje wariant zastrzeżenia go. Możemy zatem uzyskać zadatek, koszt negocjacji, utracony zarobek, koszty dojazdów oraz pomocy prawnej, a także związane z szacowaniem wartości nieruchomości.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ