Jak kupić działkę pod budowę domu?

Jak kupić działkę pod budowę domu?
Marta Kulawik

Jeśli odwiedzi się dowolne większe biuro nieruchomości, bez problemu można znaleźć ofertę na wynajem lub kuno domu. Jednak osoby najbardziej ambitne często marzą o jego samodzielnym wybudowaniu. Warto jednak pamiętać, że źle wybrana działka może znacząco popsuć realizację planu. Popsuć lub… uniemożliwić.

Dobre miejsce i złe miejsce

Już na samym początku warto dobrze przemyśleć lokalizację. Środek miasta może być dogodny pod względem dojazdu, ale czy na pewno chcielibyśmy właśnie tam wybudować dom? Są też miejsca, które wydają się atrakcyjne cenowo i lokalizacyjnie, ale tylko do czasu, gdy uwzględni się obecne w pobliżu połączenia kolejowe, bądź drogi szybkiego ruchu. Co istotne, jeśli nie są one odpowiednio osłonięte, oddalone o kilometr – wydawać by się mogło sporo – potrafią skutecznie zakłócać spokój, czy utrudniać zaśnięcie.

Obecny stan okolicy to jedno, warto jednak pamiętać, że za pięć lub dziesięć lat może ona wyglądać zupełnie inaczej. By uniknąć ewentualnych niespodzianek warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dostępnym w urzędzie miasta lub gminy. Dzięki temu dowiemy się, czy gmina dopuszcza stawianie w tej okolicy budynków innych niż domy i mieszkania – na przykład zabudowań produkcyjnych lub przemysłowych.

Wgląd w plan zagospodarowania przestrzennego jest ważny również z innego powodu. Możemy się z niego dowiedzieć, czy na danym terenie jest dopuszczalne budownictwo powyżej określonej liczby kondygnacji, czy można stawiać określony typ budynku, ale także jaka jest dopuszczalna powierzchnia, czy np. kształt dachu.

CZYTAJ TAKŻE – JAK UZYSKAĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ?

Infrastruktura wokół Twojego domu

Wybierając działkę na budowę własnego domu warto też zwrócić uwagę na dostępną w pobliżu infrastrukturę. W jakim stanie są drogi dojazdowe? Czy przez działkę nie przebiegają przewody i łącza, które uniemożliwią stawianie w tym miejscu budynku? Wreszcie czy nie pojawi się problem z podłączeniem domu do sieci kanalizacyjnej.

Co prawda brak łącza kanalizacyjnego można obejść przez zamontowanie oczyszczalni biologicznej lub szamba, trzeba się jednak liczyć z tym, że to dodatkowe koszta i konieczność uwzględnienia przy domu dodatkowej powierzchni.

Wymiary działki mają znaczenie – większe niż myślisz!

Pamiętaj też, że kupując działkę np. w Katowicach warto wziąć pod uwagę, że jej długość i szerokość powinny być większe, niż analogiczne wymiary, jakie osiągnie sam dom. Ściana budynku musi znajdować się w określonej odległości od granicy działki. Jeśli nie posiada okien – starczą 3 metry, w przypadku ściany z oknami – 4 metry. To jednak nie wszystko! Gminy mogą ustalić większą przestrzeń, jaka musi oddzielić dom od frontu posesji. Często będzie to około 5 metrów, choć zdarza się, że odległość ta jest nawet dwukrotnie większa.

Od powyższych zasad istnieje pewien wyjątek, określany jako „działka wąska”, Chodzi tu o posesje mające zaledwie 16 metrów szerokości. W ich przypadku przestrzeń pomiędzy domem, a granicą działki, może wynieść zaledwie półtora metra. Rzecz w tym, że tak wąski dom po prostu nie będzie wygodny. Nie po to budujemy coś swojego, by czuć się w środku jak w… mieszkaniu.