Sosnowiec: za ile można kupić mieszkanie dla dużej rodziny?

Sosnowiec: za ile można kupić mieszkanie dla dużej rodziny?
Marta Kulawik

Sosnowiec to jedno z większych miast w województwie, warto więc śledzić trendy na tutejszym rynku nieruchomości. W poprzednim miesiącu sprawdzaliśmy ceny małych mieszkań, tym razem weźmiemy pod lupę te większe.

Duże mieszkania – czyli jakie?

Gdy analizowaliśmy małe mieszkania w Sosnowcu (w większości kawalerki), ustaliliśmy pewne kryteria. Wtedy przyjętym założeniem była powierzchnia do 30 metrów kwadratowych. Także i tym razem warto zacząć od ustalenia konkretnych wartości. Jako wyznacznik przyjęliśmy minimum 45 metrów kwadratowych. Dane, które przedstawiamy poniżej, pochodzą z maja 2016.

Ponieważ górna granica jest otwarta, postanowiliśmy analizę podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to mieszkania od 45 do 60 metrów kwadratowych. Mieszkania o takim metrażu można w Sosnowcu nabyć po średniej cenie 2719 zł za m2. Dla porównania średnia dla wszystkich sosnowieckich ofert dostępnych w portalu Morizon wynosi 2815.

Wśród mieszkań tego typu dominują oferty lokali o dwóch oraz trzech pokojach. Co jednak bardzo charakterystyczne – te drugie osiągają zdecydowanie wyższą cenę za każdy metr kwadratowy. Różnica to 2691 względem 2796 zł.

CZYTAJ TAKŻE – ILE KOSZTUJĄ MAŁE MIESZKANIA W SOSNOWCU?

Jeszcze większe mieszkania

Sprawdziliśmy też ceny, jakie osiągają mieszkania w Sosnowcu, gdy mowa o metrażu powyżej 60 m2. W tym przypadku koszt każdego metra kwadratowego wynosił średnio 2910 zł. Co charakterystyczne – także w tym przypadku liczba pokoi miała znaczenie.

Lokale liczące sobie maksymalnie trzy pokoje liczyły miały średnią cenę 2867 zł za metr kwadratowy. Jeśli jednak spojrzeć na sosnowieckie mieszkania o odpowiednio minimum czterech oraz minimum pięciu pokojach, ceny były już wyższe. W pierwszym z wymienionych przypadków według danych zaczerpniętych z portalu Morizon wynosiły średnio 3020 zł, natomiast w drugim – 3324 za metr kwadratowy. Jeśli miały co najmniej sześć pokoi – 3377 zł.

Wynajem zamiast kupna

Jak wygląda sprawa w przypadku wynajmu? Dość ciekawie. Jak widać powyżej, w przypadku sprzedaży większe mieszkania osiągają wyższe ceny za metr kwadratowy. Jeśli jednak chodzi o mieszkania do wynajęcia, Sosnowiec potrafi zaskoczyć.

Jak się okazuje w przypadku mieszkań o powierzchni pomiędzy 45 a 60 metrów kwadratowych cena miesięcznego najmu każdego metra wynosi średnio 26 zł. W przypadku metrażu powyżej 60 metrów kwadratowych już tylko 20 zł za metr.