Sprzedaż nieruchomości w Polsce przez nierezydenta

Sprzedaż nieruchomości w Polsce przez nierezydenta
Marta Kulawik

Czy będąc nierezydentem RP możemy dokonać zakupu lub sprzedaży nieruchomości? W dzisiejszym wpisie na naszym blogu zagłębiamy się w kwestie obrotu nieruchomościami przez osoby, które nie posiadają statusu rezydenta naszego kraju. Jakimi zasadami jest obwarowana sprzedaż nieruchomości przez nierezydenta. Jakie obowiązki na nim ciążą? Sprawdź!

Czy cudzoziemiec może sprzedać nieruchomość w Polsce?

Odpowiedź jest zwięzła – tak. Osoba nie będąca obywatelem Polski może dokonać sprzedaży nieruchomości, której jest właścicielem, tak samo jak może to zrobić obywatel Polski. Bardziej rozbudowana jest kwestia nabycia nieruchomości przez osobę z innego kraju, która nie jest obywatelem RP.

Jeśli nie będąc rezydentem Polski planujemy dokonać zakupu nieruchomości w Polsce, musimy pamiętać o odpowiednim rozliczeniu z tego tytułu z urzędem skarbowym RP. Ten temat poruszymy jednak w następnej części tego artykułu.

Obcokrajowiec chce sprzedać nieruchomość w Polsce – podatek dochodowy

W przypadku sprzedaży nieruchomości, istotną kwestia jest opłacenie podatku dochodowego.  Podatek ten należy uiścić w momencie, gdy nabycie lub wybudowanie nieruchomości nastąpiło w okresie krótszym niż 5 lat od jej sprzedaży. Dlatego, jeśli nieruchomość nabyliśmy (lub wybudowaliśmy) w 2011 roku a sprzedajemy ją w 2017 roku, to nie musimy uiścić podatku dochodowego z tytułu odsprzedaży.

Jeśli okres pomiędzy nabyciem a sprzedażą mieści się w przedziale 5 lat, osoba nie będąca rezydentem RP również musi uiścić podatek dochodowy z tego tytułu. Podatek aktualnie wynosi 19% i uwzględnia się go w rocznym rozliczeniu podatkowym (należy je złożyć do 30 kwietnia następnego roku).

PORADNIK, JAK WYNAJĄĆ MIESZKANIE OBCOKRAJOWCOM

Sprzedaż nieruchomości na terenie RP przez nierezydenta – co musisz wiedzieć?

Odpowiednie przygotowanie się do sprzedaży nieruchomości przez osobę nie będącą rezydentem RP wymaga dobrej znajomości polskich przepisów podatkowych i wiedzy na temat podmiotów, wobec których należy się rozliczyć. Przedstawiciele biura nieruchomości Re/Max Gold pomogą Ci nie tylko prawidłowo przeprowadzić cały proces sprzedaży, ale również pomogą Ci przygotować ofertę promującą nieruchomość, która przyciągnie wielu nabywców.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W ZABRZU!