Wady mieszkań na ostatnim piętrze

Wady mieszkań na ostatnim piętrze
Marta Kulawik

Osoba szukająca nowego mieszkania, często staje przed ofertą lokalu umiejscowionego na ostatnim piętrze budynku. Lokale o takim położeniu są owiane złą sławą, która pochodzi jeszcze z czasów budownictwa „na wielką płytę”, będącego swoistą wizytówką branży budowlanej w czasach PRL-u. Czy w dobie nowoczesnego budownictwa mieszkania na ostatnim piętrze posiadają wyłącznie wady? Naszym zdaniem – niekoniecznie!

Główne wady mieszkań na ostatnim piętrze

Mieszkańcy lokali na najwyższych kondygnacjach budynków najczęściej wskazują kilka problemów, z którymi muszą się borykać na co dzień. Różnica temperatur w okresie letnim i zimowym jest jednym z nich. W budynkach pochodzących z budownictwa czasów PRL, często stosowano izolację poddasza daleką od zgodności z normami budowlanymi. Bloki budowane według zasady „na wielką płytę” wykonywane były z materiałów, które łatwo pochłaniały i oddawały ciepło.

W efekcie, mieszkańcy ostatnich pięter w lato odczuwali ogromne ciepło, zimą zaś, rozgrzane powietrze we wnętrzu uciekało w szybkim tempie. Obecnie większość z tych budynków została przejęta przez wspólnoty mieszkaniowe i wykonano stosowną izolację. Ta jednak nie zawsze obejmuje izolację dachu, co w efekcie nadal przekłada się na poważne różnice temperatur w sezonie letnim i zimowym.

Mieszkania na ostatnim piętrze, są również wyzwaniem dla naszej kondycji fizycznej. W przypadku, gdy winda ulegnie awarii (lub budynek jej nie ma), mieszkańcy są skazani na długą wspinaczkę na najwyższe piętro. Ten powód sprawia, że lokale z ostatniego piętra nie są pierwszym wyborem dużych rodzin lub osób niepełnosprawnych.

Mieszkania, w których nie przeprowadzono odnowienia instalacji wodno-kanalizacyjnej mogą mieć problem z niskim ciśnieniem wody w obiegu. Lokale na najwyższym piętrze są w tym wypadku szczególnie narażone na tę przypadłość budowlaną, ze względu na fakt długiego odcinka drogi jaką musi pokonać woda. W blokach mieszkalnych ten problem występuje rzadko (chociaż nadal zdarzają się takie przypadki), jednak w kamienicach mieszkalnych właściciele lokali o najwyższym położeniu mogą odczuć skutki przestarzałej instalacji w postaci niskiego ciśnienia wody w kranie.

ZOBACZ OFERTY MIESZKAŃ W KATOWICACH LIGOCIE

Jakie są pozytywy mieszkania na ostatnim piętrze

Wiele z argumentów przedstawionych w powyższym akapicie została skutecznie wyeliminowana przez wymogi developerskie i sam rynek. Obecnie w nowoczesnych apartamentowcach np. w Katowicach, mieszkania na ostatnim piętrze mogą przyjmować zawrotne kwoty za metr kwadratowy. Dlaczego? Ponieważ nowe wymogi budowlane wyeliminowały problemy budynków z czasów PRL, natomiast kreatywność developerów i architektów pozwoliła wykorzystać do maksimum ich zalety.

Według obecnych standardów budowlanych lokale na najwyższym piętrze posiadają bardzo wydajną izolację, która zapewnia brak strat ciepła w zimę oraz powolniejsze nagrzewanie mieszkania w okresie letnim. Nie musimy również obawiać się zalania w czasie silnych burz, ponieważ dach według wymogów budowlanych musi być dokładnie zabezpieczony. W praktyce istnieje dużo mniejsza szansa na zalanie lokalu przez silną ulewę niż w przypadku, gdy nad nami mieszkałby sąsiad. Obecnie w wysokich budynkach, które posiadają więcej niż 5 pięter, instaluje się dwie widny, dzięki czemu w razie awarii jednej druga pozostaje do dyspozycji.

DLACZEGO MIESZKANIA NA PARTERZE SĄ TAŃSZE?

Więcej światła w Twoim domu

Mieszkania na ostatnim piętrze są bardzo dobrze nasłonecznione i przy minimalnej izolacji zewnętrznej, skutecznie odetną nas od zgiełku wielkiego miasta. Duża ilość słońca bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdecydowanie podnosi komfort życia na tak „wysokim poziomie”.

Jak widzisz, mieszkania na najwyższym piętrze posiadają liczne zalety. Nieruchomości powstające w zgodzie z nowymi standardami budownictwa są pozbawione bolączek, z którymi musieli borykać się mieszkańcy jeszcze 30 lat temu. Jeśli szukasz mieszkania na najwyższym poziomie, skontaktuj się z przedstawicielem biura nieruchomości Re/Max Gold. Nasi specjaliści zaprezentują Ci pełną ofertę mieszkań w interesującej Cię okolicy i pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej rodziny.