Dom szeregowy – wady i zalety

Dom szeregowy – wady i zalety
Marta Kulawik

Jak wyrwać się z bloku, ale jednocześnie zachować korzyści wynikające z miejskiego życia? Dom w zabudowie szeregowej wydaje się być ciekawą opcją, bowiem można mieć swój kawałek ziemi i wciąż mieszkać blisko centrum. To rozwiązanie niestety ma też swoje wady, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o kupnie takiej nieruchomości.

Niskie koszty budowy i eksploatacji szeregówki

Za „szeregówkę” uznajemy ciąg przynajmniej trzech domów jednorodzinnych dzielących ze sobą wspólne ściany. Taki charakter zabudowy powoduje, że koszt inwestycji jest niższy, niż w przypadku budynków wolnostojących, a co za tym idzie, ceny są na bardziej atrakcyjne. Wynika to z mniejszej ilości terenu i materiału, jakie są potrzebne do ich postawienia, a także możliwości skoncentrowania prac na jednym placu budowy.

W porównaniu z typowymi domami szeregówka jest nie tylko tańsza w budowie, ale też w eksploatacji. Decydują o tym wspólne ściany pomiędzy segmentami. Sąsiedzi więc „grzeją” się nawzajem i ograniczają ucieczkę ciepła na zewnątrz szeregu, dzięki czemu rachunki podczas zimnych miesięcy są niższe.

Większa swoboda w zabudowie szeregowej niż w bloku

Zabudowa szeregowa zdominowała miejski krajobraz wielu krajów zachodniej Europy, ponieważ jest to budownictwo na kieszeń klasy średniej. Jej przedstawiciele stojąc przed wyborem miejsca zamieszkania chętniej decydują się na korzystną cenowo szeregówkę, niż na lokal w budynku wielorodzinnym. Własny segment daje im większe poczucie niezależności i swobody, natomiast nawet najmniejszy ogródek przynosi nieporównywalne możliwości relaksu, niż jakikolwiek balkon.

CZYTAJ TAKŻE – DOM W STANIE DEWELOPERSKIM – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Podział segmentu na strefy dzienne i prywatne

Specyfika domów szeregowych sprawia, że część dzienna jest oddzielona od prywatnej, co daje mieszkańcom większą intymność. Zazwyczaj ogólnodostępny salon położony jest na parterze, a sypialnie znajdują się na piętrze. Dzięki temu przyjmowanie gości nie wiąże się z kręceniem się obcych przy osobistych przestrzeniach domowników. Osoby przychodzące z wizytą zwykle ograniczają się do przebywania na dolnym poziomie, gdzie mają do swojej dyspozycji również osobną toaletę i nie muszą zakłócać spokoju członkom rodziny siedzącym na górze.

Garaż w szeregu

Właściciele mieszkań rzadko mają do dyspozycji zadaszone miejsce do przechowywania swojego samochodu, za to w szeregówkach sytuacja jest zupełnie odmienna. Często można spotkać się z prywatnym garażem w bryle segmentu, bądź wiatą ustawioną na podjeździe.

Blisko miasta ale spokojnie

Dużą zaletą wielu szeregówek jest ich lokalizacja. Inwestycje tego typu zwykle lokuje się w nieopodal centrów miast, jednak trochę na uboczu. Można więc cieszyć się spokojnym otoczeniem i korzystać z uciech miejskiego życia. Takie położenie oznacza również lepsze skomunikowanie oraz łatwy dostęp do infrastruktury wodociągowej, ściekowej, czy gazowej. Z kolei dużym plusem jest szybki dojazd do szkół, przedszkoli i żłobków.

CZYTAJ TAKŻE – DOM PARTEROWY CZY PIĘTROWY?

W szeregówce słychać sąsiadów

Zalety zabudowy szeregowej można długo wyliczać. Niestety lista wad jest równie obszerna. Z powodu wspólnych ścian mieszkańcy często uskarżają się na odgłosy dochodzące z sąsiedniego segmentu. Jeśli na etapie inwestycji nie zostanie wykonana odpowiednia izolacja akustyczna, to później często trzeba stawiać dodatkowe ścianki wewnątrz pomieszczenia, aby lepiej odseparować się od sąsiadów.

Mała różnorodność domów szeregowych

Szeregówki bardzo często są do siebie podobne. Wynika to z chęci maksymalnego wykorzystania powierzchni działki, co sprawia, że ich bryły są niemal jednakowe. Poszczególne inwestycje różnią się zazwyczaj od siebie tylko materiałami użytymi na elewacji, rozmiarami okien i kształtem dachu. Stosunkowo niewielka powierzchnia kondygnacji powoduje, że podobny bywa nawet układ pomieszczeń.

Nasłonecznienie segmentów

Nierzadko szeregi są niekorzystnie ustawione względem stron świata, dlatego ich mieszkańcy cierpią z powodu małego nasłonecznienia pomieszczeń. Brak dostatecznej ilości światła dziennego jest również spowodowany ustawieniem okien tylko z dwóch stron. Wyjątkiem w tym przypadku są segmenty zewnętrzne, których domownicy mogą cieszyć się widokiem w trzech kierunkach.

Nie ma mowy o rozbudowie

Decydując się na kupno szeregówki trzeba mieć świadomość, że raczej nie będzie możliwości dokonania żadnej rozbudowy. Domu raczej nie uda się powiększyć o dodatkowe pomieszczenia, co może być problemem dla dużych rodzin, które z czasem potrzebują coraz więcej przestrzeni. Czasem natomiast da się zaadaptować poddasze, jednak nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, ze względu na ilość schodów, jakie będzie trzeba każdego dnia pokonywać, by np. zejść do kuchni.

Przy nowych inwestycjach poważnym problemem bywa czas ich realizacji i szybkość zasiedlania segmentów. Zdarza się, że nabywcy mają ograniczone możliwości finansowe, przez co budowa i wykończenie potrafi się znacząco wydłużyć, uprzykrzając życie sąsiadom, którzy zdążyli już się wprowadzić.

Domy szeregowe są doskonałym wyborem dla wielu osób, choć na pewno nie jest to opcja doskonała. Przed wyborem najlepiej obejrzeć różne budynki, aby sprawdzić jakość ich wykonania, poznać sąsiadów i zweryfikować, czy ten typ zabudowy na pewno nam odpowiada. Zachęcamy do kontaktu z biurem nieruchomości Re/Max Gold, które posiada bogatą ofertę domów szeregowych w Katowicach i innych miastach.