Kupno domu do remontu – czy to się opłaca?

Kupno domu do remontu – czy to się opłaca?
Marta Kulawik

Każdy chce posiadać własną nieruchomość. Jedni decydują się na zakup mieszkania, inni rozważają kupno domu do remontu. Ta druga możliwość wydaje się ciekawa, bo możemy mieć do dyspozycji dużą powierzchnię użytkową za rozsądną sumę, ale nasuwa się pytanie – czy taka inwestycja jest opłacalna? Przybliżymy nieco to zagadnienie.

Kupno domu do remontu – zalety

Osoby rozważające ulokowanie swojego kapitału w nieruchomość stoją przed wieloma dylematami. Muszą rozważyć wszystkie pozytywne i negatywne aspekty remontowania starego budynku. Okazuje się, że kupno domu do remontu jest naprawdę ciekawym pomysłem. Jest kilka zasadniczych zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim należy wspomnieć o niższej cenie. Ta niewątpliwie przyciąga potencjalnych odbiorców i jest najczęściej niższa niż wznoszenie nowego budynku od podstaw. Po drugie ważna jest lokalizacja – starsze budynki były stawiane wtedy, gdy wybór działek był znacznie większy niż obecnie i można trafić na ciekawsze miejsce do zamieszkania. Ci, którzy sprawdzili omawiane rozwiązanie, podkreślają, że nie musieli starać się o wszystkie niezbędne przyłącza i media – kanalizacja, prąd i cała reszta połączeń są już gotowe w momencie kupna. Z tym zagadnieniem wiąże się również to, że kupno domu to remontu to także sposób na to, by uwolnić się od formalności związanych z opracowywaniem dokumentacji projektowej. Na samym końcu warto podkreślić najważniejszy argument – istotny dla estetów – stare nieruchomości mają duszę i znacząco wyróżniają się na tle schematycznych, nowych projektów, których pełno w każdym miejscu kraju.

SPRAWDŹ OFERTY DOMÓW NA SPRZEDAŻ W MYSŁOWICACH!

Wady domu do remontu

Wydawałoby się, że kupno starego budynku ma same zalety, jednak to błędne pojmowanie zagadnienia. Lokowanie pieniędzy w wysłużony, kilkudziesięcioletni dom ma też wady. Jakie? Przede wszystkim ograniczenia w aranżacji przestrzeni. Podział dostępnej powierzchni na pokoje często jest niemożliwy do zmodyfikowania. Wynika to między innymi z konstrukcji budynku. Ponadto w trakcie sprawdzania go możemy znaleźć ukryte wady, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Te znacząco podwyższą zakładany wcześniej budżet. Dodajmy też, że w momencie odsprzedaży – nawet wyremontowanego gmachu – nie uzyskamy zbyt wysokiej ceny i raczej nie zarobimy na takiej transakcji.

CZYTAJ TAKŻE – DOM PARTEROWY CZY PIĘTROWY?

Na co zwrócić uwagę kupując dom do remontu?

Decydując się na zakup używanego budynku, warto być uważnym i spostrzegawczym. Przede wszystkim musimy obserwować i sprawdzić, czy w ścianach i stropach nie zagnieździła się wilgoć. Ta jest szkodliwa niemal dla każdego elementu konstrukcji – od fundamentów aż po dach. Często naprawianie uchybień poczynionych przez nadmiar wody jest po prostu nieopłacalne. Po drugie – komin i system ogrzewania. To elementy pochłaniające ogromne ilości pieniędzy. Prace polegające na demontażu starych elementów i instalowaniu lub wznoszeniu nowych bywają bardzo kosztowne. Instalacje te niewątpliwie warto sprawdzić. Chodzi tutaj zarówno o przewody elektryczne, jak i rury kanalizacyjne. Jeśli jeden lub drugi element jest zużyty – nieuniknione będzie wykonanie kosztownych prac, co wiąże się z zatrudnieniem specjalistów. Rejestr elementów koniecznych do sprawdzenia jest bardzo długi. Wymienione prace są jedynie przykładem. Dobrze zdać sobie z tego sprawę odpowiednio wcześnie. Warto też zapamiętać jedną zasadę – kupno domu do remontu opłacalne jest tylko wtedy, gdy koszt zaplanowanych prac jest niższy niż wybudowanie lub kupienie nowej nieruchomości. W innym wypadku należy sprawę gruntownie przemyśleć.

CZYTAJ TAKŻE – ANALIZA STANU TECHNICZNEGO MIESZKANIA

Jak widać kupno nieruchomości, która wymaga dużego nakładu pracy, opłaca się tylko w niektórych przypadkach. Jeśli jednak nie jesteśmy ekspertami i nie wiemy, co konkretnie należy sprawdzić, decydując się na zakup używanego domu – zaufajmy ekspertom. Specjaliści z Re/Max Gold przeanalizują transakcję, którą rozważamy. Ich fachowa wiedza przyda się w podjęciu właściwej decyzji.