Rynek domów i działek na sprzedaż w Pszczynie i powiecie pszczyńskim

Rynek domów i działek na sprzedaż w Pszczynie i powiecie pszczyńskim
Marta Kulawik

Województwo śląskie obfituje w miejsca, w których ludzie wyjątkowo chętnie kupują domy. Pszczyna, nazywana również Perłą Górnego Śląska posiada piękną architekturę oraz bogatą historię. Na terenie powiatu znajduje się dużo obszarów leśnych, a samo miasto słynie z nadzwyczaj czystego powietrza. Nic dziwnego, że miasto wraz ze swoją okolicą jest bardzo chętnie wybierane przez osoby, szukające dla siebie domu lub działki.

Pszczyna składa się z dwunastu dzielnic: Starego Miasta, Śródmieścia, Siedlic, Piastowa, Daszyńskiego, Powstańców Śląskich, Piłsudskiego, Podstarzyńca, Polnych Domów, Koloni Jasnej, Kępy i Starej Wsi. Na terenie miasta nie znajduje się zbyt dużo obszarów przemysłowych. Mieszkańcy tamtejszych domów mogą cieszyć się za to dużą liczbą terenów zielonych, dzięki czemu Pszczyna szczególnie przypadnie do gustu osobom, które preferują aktywny styl życia. Oprócz znanego wszystkim mieszkańcom pięknego Parku Pszczyńskiego, w mieście znajdują się liczne trasy rowerowe, ośrodki sportów wodnych, jazdy konnej, gry tenisowej czy kluby golfowe. A jak prezentuje się rynek domów i działek w Pszczynie?

W jakich dzielnicach Pszczyny warto kupować domy?

Średnie ceny i przeciętna powierzchnia domów na sprzedaż w wybranych dzielnicach Pszczyny

Ceny działek w Pszczynie na sprzedaż w poszczególnych dzielnicach - tabela

Źródło: Opracowanie własne, na podstawie danych, pochodzących z serwisów morizon.pl i mieszkanie.trovit.com.pl

Średnia cena domu na sprzedaż w Pszczynie wynosi 2697 zł/m2, podczas gdy przeciętna powierzchnia wynosi 273 m2.

Największy wybór ofert domów w Pszczynie znajdziemy na obszarze czterech dzielnic: Daszyńskiego, Podstarzyńca, Koloni Jasnej oraz w Starej Wsi. Gdzie kupimy duży, ale stosunkowo tani dom? Najwięcej tego typu ofert domów znajduje się w dzielnicy Stara Wieś – średnia cena ofertowa za 1 m2 wynosi 2504 zł powierzchnia sprzedawanych domów jest duża, gdyż wynosi 279 m2.

Nieznacznie mniejszy (przeciętna powierzchnia: 221 m2), ale już droższy (średnia cena za 1 m2: 2886 zł) dom kupimy w Kolonii Jasnej. Należy jednak zwrócić uwagę, że dzielnica jest aktywnie unowocześniana i rozwijana pod względem infrastruktury, a swoje siedziby mają tam Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe oraz szkoły i przedszkola.

Ciekawą alternatywą jest osiedle Daszyńskiego, najstarsza dzielnica Pszczyny. Średnia cena ofertowa za 1 m2 wynosi tutaj 3438 zł. Należy jednak zwrócić uwagę, że domy w dzielnicy Daszyńskiego są mniejsze, więc analogicznie średni koszt zakupu domu staje się niższy. Jednakże bardziej opłacalna może być dla nas inwestycja w Podstarzyńcu. Na tym obszarze jest dużo ofert domów dużych, bo średnio o powierzchni 208 m2 w stosunkowo niskiej cenie.

CZYTAJ TAKŻE – ILE KOSZTUJĄ MIESZKANIA W TYCHACH?

W jakich miejscowościach powiatu pszczyńskiego warto kupować domy?

Pszczyna jako najważniejsze miasto powiatu lideruje zarówno pod kątem najwyższej średniej ceny ofertowej – 2 697 zł za 1 m2 oraz pod względem średniej wielkości domów na sprzedaż – 232 m2. Z kolei w całym powiecie najatrakcyjniejsze oferty domów znajdziemy w gminie Miedźna, która słynie z kultywowania tradycji ludowych, kapel oraz zespołów folklorystycznych. Warto podkreślić, że w gminie funkcjonuje spora liczba organizacji społecznych, kulturalnych i sportowych. Średnia cena ofertowa domów na sprzedaż za 1 m2 w Miedźnie wynosi 2157 zł.

Warto zwrócić uwagę na Kobiór. Średnia cena 1 m2 domu wynosi tam 2644 zł podczas gdy powierzchnia 138 m2. Na atrakcyjność tej wsi Liczne tereny, w których można spędzić aktywnie czas – wieś otoczona jest przez lasy, które kiedyś należały do Puszczy Pszczyńskiej, a ponadto przepływają przez nią rzeki Korzeniec i Gostynka. Trzeba zaznaczyć także, że wieś jest doskonale skomunikowana, gdyż przebiega przez nią droga DK-1, łącząca Katowice z Bielskiem-Białą. Warto mieć na uwadze także dobry dojazd Kobióra nie tylko do Pszczyny, ale także do Gliwic, Tych oraz Mikołowa.

Interesującą lokalizacją może być też Suszec,w którym za 1 m2 domu zapłacimy 2453 zł. Gmina położona jest blisko dużych ośrodków miejskich, a sama wieś posiada dużą liczbę terenów leśnych. Należy także zwrócić uwagę na rozwój budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego w ostatnich latach.

CZYTAJ TAKŻE – ILE KOSZTUJĄ DOMY W TRANOWSKICH GÓRACH?

W jakich dzielnicach Pszczyny warto kupować działki?

Średnia cena ofertowa działki w Pszczynie wynosi 90 zł za 1 m2 , a przeciętnie oferowane tereny mają powierzchnię 1721 m2. Jednak poszczególne dzielnice Przyczyny oferują zróżnicowane oferty działek na sprzedaż zarówno pod katem ceny jak i powierzchni.

Dużą liczbę ofert działek znajdziemy w dzielnicy Powstańców Śląskich, którą mieszkańcy potocznie nazywają Poligonem. Średnia cena działki tutaj wynosi 110 zł za 1 m2 i jest najwyższa w całej Pszczynie.

Najtaniej zaś kupimy działki w Kępie oraz w Polnych Domach, bo średnia cena działki za 1 m2 na tych obszarach nie przekracza 90 zł. W Starej Wsi z kolei znajdziemy najwięcej ofert działek o dużej powierzchni – przeciętnie mają 1944 m2.

W jakich miejscowościach powiatu pszczyńskiego warto kupować działki?

Średnie ceny i przeciętna powierzchnia działek w miejscowościach powiatu pszczyńskiego

Ceny działek na sprzedaż w miejscowościach powiatu pszczyńskiego

Źródło: Opracowanie własne, na podstawie danych, pochodzących z serwisu morizon.pl

Najtańszą działkę w powiecie pszczyńskim kupimy w Miedźnej. Za 1 m2 zapłacimy zaledwie 62 zł – przeciętna powierzchnia działki wynosi tam jednak 1593 m2, a więc jest jedną z najmniejszych na terenie powiatu. Warto przyjrzeć się również ofertom działek w Goczałkowicach-Zdroju, których średnie powierzchnie są największe w powiecie pszczyńskim – wynoszą 3703 m2. W miejscowości znajduje się uzdrowisko oraz bardzo duża ilość zabytków, dzięki czemu jest ono często odwiedzane przez turystów i stanowi doskonałe miejsce do wakacyjnego wypoczynku.

Jak więc widać, powiat pszczyński mimo bardzo dobrej lokalizacji zaskakuje bardzo niskimi cenami zarówno domów, jak i działek na sprzedaż. Chcesz wiedzieć więcej na temat rynku domów i działek w Pszczynie i okolicach? Masz dom lub działkę na sprzedaż – skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci przeprowadzić transakcję!