Jak sprawdzić, czy mieszkanie które chcemy kupić jest zadłużone?

Jak sprawdzić, czy mieszkanie które chcemy kupić jest zadłużone?
Marta Kulawik

Przymierzając się do zakupu nieruchomości, trzeba mieć na uwadze wszystkie sprawy, których trzeba dopilnować. Koniecznością jest między innymi skontrolowanie dokumentacji. Zapoznając się z nią, dowiemy się, czy nie ma osób trzecich mających prawo do kupowanego przez nas domu bądź mieszkania. Gdy już to zrobimy, powinniśmy wykonać jeszcze jeden, ważny krok-sprawdzić zadłużenie mieszkania, które planujemy kupić. Podpowiadamy, co trzeba zrobić w tym celu.

Zadłużenie kupowanego mieszkania – sprawdź księgę wieczystą

Wiele istotnych informacji dotyczących kupowanej nieruchomości, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, odnajdziemy w księdze wieczystej. Właśnie tam odnotowane zostały wszystkie dane, które z pewnością nas zainteresują. Pozbieramy wiadomości o właścicielu mieszkania oraz czy jest ono wolne od praw osób postronnych. By skontrolować, czy mieszkanie nie jest obciążone finansowo, prześledźmy dział IV. Jego tytuł – „Hipoteka” sugeruje, jakie informacje zostały w nim zapisane. Analizując go, dowiemy się, czy lokal nie jest obciążony zobowiązaniem hipotecznym. Sprawdzimy też, z jakiego rodzaju hipoteką mamy ewentualnie do czynienia, ile wynosi i w jakiej jest walucie. Odnajdziemy też dane wierzyciela i zweryfikujemy, wobec kogo powstał dług.

„Wzmianki” – dlaczego należy je sprawdzić?

Śledząc zapisy w księdze wieczystej, warto zerknąć na rubrykę „Wzmianki w dziale IV”. Znajdują się tam, oznaczone konkretną datą i godziną, wpisy informujące o tym, że do Sądu Rejonowego, który prowadzi daną księgę wieczystą, wpłynął wniosek oczekujący na rozpatrzenie. Tego rodzaju wpis warto zweryfikować w możliwie najkrótszym terminie. Zazwyczaj odnosi się do nieruchomości mających swoją historię na rynku wtórnym. Dodajmy równocześnie, że na mocy tzw. Ustawy deweloperskiej mamy prawo sprawdzić dewelopera, od którego chcemy kupić lokal na rynku pierwotnym. Polskie prawo daje możliwość zwrócenia się z prośbą o udostępnienie jego sprawozdania finansowego za okres ostatnich dwóch lat.

Brak KW – co wtedy?

Nie każda nieruchomość musi posiadać dokument w postaci księgi wieczystej. Dotyczy to głównie nabywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W tym przypadku właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa. Należy skontaktować się z jej przedstawicielami z prośbą o wydanie zaświadczenia dokumentującego stan zadłużenia lokalu.

Dokumentacja dostępna online

Księgę wieczystą budynku, jeśli została wydana, odnajdziemy, odwiedzając odpowiedni sąd rejonowy, jednak możemy też przeanalizować ją online. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało specjalny serwis internetowy ekw.ms.gov.pl. Wpisując tam numer KW, uzyskamy wszystkie niezbędne dane. To najwygodniejsza droga do skontrolowania dokumentacji.

CZYTAJ TAKŻE – SPRZEDAŻ MIESZKANIA ZAJĘTEGO PRZEZ LOKATORA

Informacje dodatkowe

Zapoznając się z dokumentami, dobrze przyjrzeć się temu, czy poprzedni właściciel wniósł opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i podatku od nieruchomości. W urzędzie gminy należy z kolei skontrolować, czy w lokalu nie ma zameldowanych osób, o których sprzedawca nie wspomniał. By upewnić się w tej sprawie, należy złożyć wizytę wydziale meldunkowym urzędu miasta bądź gminy. Gdy z kolei sprzedający to przedsiębiorca, przekonajmy się, czy uregulował swoje zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Poprośmy o stosowny dokument, który to potwierdza.

Kontrola stanu zadłużenia mieszkania jest istotnym działaniem, które należy podjąć. Pozwala uniknąć niepotrzebnych problemów i upewnia kupującego co do tego, czy nie będzie musiał borykać się z niespodziewanymi problemami. Warto o o tym pamiętać, by zakup przebiegał bezproblemowo. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat, dobrze skontaktować się z profesjonalistami z biura nieruchomości Re/Max Gold.