Kupno mieszkania z długiem w spółdzielni

Kupno mieszkania z długiem w spółdzielni
Marta Kulawik

Osoby poszukujące nieruchomości wyróżniających się atrakcyjną ceną powinny zainteresować się lokalami, które obciążone są nieuregulowanymi płatnościami. Stwierdzenie to brzmi niewiarygodnie, ale praktyka pokazuje, że takie mieszkania są stosunkowo łatwo dostępne i zdecydowanie tańsze. Dodatkowo kupno mieszkania z długiem w spółdzielni nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. O czym należy pamiętać, decydując się na ten krok? Podpowiadamy.

Zakup mieszkania z długiem w spółdzielni – kwestie formalne

Gdy planujemy odwiedzić spółdzielnię mieszkaniową i zakupić od niej lokal obciążony długiem poprzedniego użytkownika, musimy pamiętać, czego należy dopilnować. Przede wszystkim powinniśmy zainteresować się kwestiami własnościowymi. W tym celu konieczne jest zapoznanie z księgą wieczystą mieszkania zadłużonego w spółdzielni. 

W dziale drugim znajdują się zapisy o własności lokalu. Zapisano tam, czy nie ma osób mających prawo do niego. W trzecim rozdziale odnajdziemy z kolei dane związane z tym, czy mieszkanie nie jest obciążone prawami osób postronnych. Co to oznacza? Przekonamy się, czy lokal nie został objęty prawem najmu, dzierżawy lub pierwokupu.  W dziale czwartym odnotowano z kolei informacje związane z obciążeniami hipotecznymi. Wszystkie te komunikaty dostępne są także online na stronie ekw.ms.gov.pl (rządowy serwis zawierający dane z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych).

Nie ma księgi. Co dalej?

Dobrze jest, gdy wszystkie niezbędne dane wyczytamy z księgi wieczystej, jednak praktyka pokazuje, że niektóre mieszkania spółdzielcze nie mają przypisanego dokumentu. Co powinniśmy wówczas zrobić? Otóż musimy zwrócić się do spółdzielni z prośbą o wydanie zaświadczenia, w którym zawarte będą dane o stanie zadłużenia mieszkania.

Sprawdźmy zaległości

Koniecznie prześledźmy też, czy poprzedni użytkownik regulował zobowiązania wobec wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni i dostawców mediów. Na nasze żądanie spółdzielnia powinna wystawić zaświadczenie potwierdzające stan zaległości (choć zdarza się, że bywają z tym problemy). Ważne jest również to, by zwrócić się do urzędu gminy z prośbą o udostępnienie zaświadczenia, w którym potwierdzone będzie, że w mieszkaniu nie ma osób posiadających meldunek, a podatek od nieruchomości jest uregulowany.

CZYTAJ TAKŻE – CHARAKTERYSTYKA MIESZKAŃ SPÓŁDZIELCZYCH

Co w przypadku pojawienia się wad prawnych?

Wiele jest formalności, których należy dopilnować. Co wtedy, gdy w trakcie tego procesu wyjdą na jaw, nawet po pewnym czasie, ukryte wady prawne lokalu, który nabyliśmy? Jeśli sprzedawca nieruchomości celowo wprowadził nas w błąd – nie musimy się bać. Zgodnie z literą polskiego prawa mamy do dyspozycji 5-letnią rękojmię obejmującą wady prawne. Dzięki niej, w przypadku problemów formalno-prawnych, możemy odstąpić od umowy.

Finansowanie zakupu

Zakładając, że udało się nam przejść pozytywnie przez weryfikację formalno-prawną, mamy jeszcze do rozwiązania kolejny problem. Ten dotyczy złożonej kwestii finansowania zakupu. Musimy pamiętać, że pierwszą instancją, której wpłacamy pieniądze na rzecz mieszkania, jest spółdzielnia mieszkaniowa. To wobec niej powstał dług i to jej roszczenia powinny być zaspokojone w pierwszej kolejności. Później wpłacamy pieniądze na rzecz właściciela. Musimy zatem najpierw uregulować na przykład zaległości czynszowe lub te, które powstały na skutek niezapłaconych rachunków za media. W przypadku zaległości pierwotnego właściciela wobec banku – wpłacamy też określoną sumę na jego rzecz. Niewykluczone, że kredytodawca widnieje w księdze wieczystej jako współwłaściciel. Spłacając go, zapis o obciążeniu będzie usunięty z dokumentu. Musimy uzyskać od banku dokument potwierdzający zapłatę należności.

Warto kupić mieszkanie z długiem w spółdzielni, bo jest to transakcja atrakcyjna cenowo. Należy jednak przygotować się na dopełnienie najważniejszych obowiązków wobec różnych instytucji. Tę zawiłą problematykę pomogą wyjaśnić specjaliści z biura nieruchomości Re/Max Gold.

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ SOSNOWIEC – SPRAWDŹ NASZE AKTUALNE OFERTY!