Katowice są niejednokrotnie nazywanie miastem studenckim. W ponad dziesięciu dzielnicach tego śląskiego miasta znajdują się różnego rodzaju uniwersytety, akademie, szkoły wyższe. To miasto przyciąga osoby z innych Śląskich miast oraz niemalże z całej Polski. Oferta edukacyjna jest szeroka. Przyjeżdżając tutaj na studia, trzeba zainteresować się odpowiednim mieszkaniem w Katowicach.

Dzielnice Katowic, a uniwersytety

Najwięcej wydziałów uczelni wyższych, a także wyższych szkół w Katowicach mieści się w dzielnicy Śródmieście. Ma to wiele plusów. Znajdziemy tutaj bardzo dużo wydziałów Uniwersytetu Ślaskiego (np. przy ulicy Bankowej, gdzie mieści się rektorat UŚ, wydział fizyki, WNS) czy WSTI (ul. Mickiewicza) oraz Akademii Wychowania Fizycznego, Akademii Sztuk Pięknych. W Centrum Katowic, bo tak można nazwać tę część miasta, znajdziemy również CINiBę. Jest to okolica, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród studentów.

Ligota jest nazywa dzielnicą studentów z kilku powodów. Najważniejszy jest fakt, że przy ulicy Medyków mieści się Śląski Uniwersytet Medyczny, który cieszy się bardzo dobrą sławą. W tej dzielnicy znajdują się również akademiki UŚ, UE i ŚUM. Decydując się na mieszkanie w tej części miasta, możemy mieć stały kontakt ze studentami, stać się częścią społeczności. Dodatkowo znajdziemy tutaj redakcję uniwersyteckiego radia EGIDA. Znajdzie tutaj także Wyższe Szkoły o wybranych kierunkach. Rozwinęła się tu dobrze komunikacja autobusowa i kolejowa.

Bliżej Osiedla Padewskiego znajduje się Akademia Muzyczna. Studenci tej uczelni mogą zdecydować się mieszkanie w bardzo ciekawej i popularnej dzielnicy. Osiedle Paderewskiego to miła, spokojna i lubiana okolica. Blisko stąd do centrum i terenów zielonych, więc jest to bardzo korzystne. W okolicach „Paderewy” znajdziemy również Bibliotekę Śląską, z której studenci często korzystają.

Jednym z bardziej popularnych Uniwersytetów w śląskim mieście jest Uniwersytet Ekonomiczny, którego główne budynki znajdują się w okolicy 1 maja. Ta ulica łączy Śródmieście z dzielnicą Zawodzie. Dojechać możemy tutaj dzięki autobusom oraz tramwajom z innych miast i centrum Katowic.

Piotrowice nie są kojarzone z szkolnictwem wyższym. Mimo to mieszczą się tutaj Wyższe Szkoły. Należy o tym pamiętać decydując się na naukę w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. Ta dzielnica jest oddalona od centrum Katowic, zatem warto rozejrzeć się za mieszkaniami w tej okolicy.

Rodzaje mieszkań dla studentów w Katowicach

Katowice są przyjazne dla studentów również dzięki możliwości wynajmu mieszkań różnego rodzaju, skierowanych do tej grupy osób. Czym charakteryzują się takie mieszkania dla studentów w Katowicach? Mieszczą się w tych samych dzielnicach, w których są zlokalizowane wydziały, uniwersytety. Poza tym nie wymagają remontu, dodatkowego umeblowania. W Śródmieściu, na Osiedlu Paderewskiego, na Ligocie itp. lokale dostępne są w różnych opcjach. Najbardziej popularne są kawalerki. Istnieje możliwość wynajmu także lokali dwupokojowych, a nawet obszerniejszych. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób zaprzyjaźnionych bądź ceniących komfort. Każde mieszkanie na wynajem w Katowicach oferowane przez Remax Gold posiada łazienkę oraz kuchnię.

Warunki najmu

Będąc studentem, musimy zainteresować się warunkami wynajmu mieszkania. Ważna jest umowa, jej warunki, opłaty stałe oraz dodatkowe, a także kaucja, która zawsze jest zwrotna. Kaucja zabezpiecza właściciela przed szkodami, a wynajmującemu daje bezpieczeństwo. Kaucja zazwyczaj równa się wysokości miesięcznej kwoty wynajmu (lub dwumiesięcznej). Do opłat na miesiąc należy wliczyć czynsz, koszty wynajmu, opłata za ogrzewanie, wodę, prąd i ewentualnie gaz.

Ceny wynajmu

Ceny wynajmu kawalerek w Katowicach przeważnie są niższe niż 900 złotych. Oczywiście wiele zależy od warunków panujących w mieszkaniu dla studentów w Katowicach oraz lokalizacji. Zazwyczaj w Śródmieściu ceny są wyższe. Ceny mieszkań kilkupokojowych zaczynają się 1300 złotych. Warto pamięć, że można podzielić koszta między współlokatorów.

Jeśli zależy Ci, aby znaleźć mieszkanie w dobrych warunkach szybko i sprawnie, zainteresuj się ofertą katowickiego biura nieruchomości Remax Gold. Wyszukiwarka internetowa tego biura podpowie klientom, jakie oferty są w tym momencie godne wyboru. Skontaktuj się z pracownikom przed formularz internetowy. Śpiesz się, rok akademicki zaczyna się już w październiku.

mieszkania dla studentów Katowice