Akademik na Ligocie, czy mieszkanie w centrum Katowic – co wybrać?

Akademik na Ligocie, czy mieszkanie w centrum Katowic – co wybrać?
Marta Kulawik

Wybór między akademikiem a wynajęciem mieszkania to jak postawienie na szali szalonego życia studenckiego i spokojnego żywota prowadzonego w zaciszu kawalerki? Zdecydowanie nie! Zarówno w domu studenta, jak i w prywatnym lokum można się znakomicie bawić, kreatywnie pracować i spokojnie wypoczywać. Wszystko zależy od nas. Jeżeli stoimy jednak przed takim wyborem warto wziąć pod lupę wszystkie możliwe opcje.

Akademik na Ligocie, czyli szkoła przetrwania?

Mijają lata, a akademiki wciąż cieszą się olbrzymią popularnością. Zmieniają się standardy, wystrój, ale atmosfera pozostaje ta sama. O organizowanych tam imprezach krążą legendy. Hippisowski raj? Dla niektórych z pewnością. Dla innych okazja do nawiązania nowych znajomości, wyrwania się z szarej rzeczywiści dnia codziennego. Mieszkanie na kampusie uniwersyteckim ma wiele zalet. Umożliwia błyskawiczną integrację z innymi studentami, niezapomniane imprezy oraz możliwość toczenia pogawędek do białego rana. Studenci mają zapewniony dostęp do internetu, mogą korzystać z pokoi cichej nauki, świetlicy, pralni, suszarni, kuchni oraz parkingu. W lokalach znajdują się umywalki, lodówki i prysznic. Jeśli zdecydują się zainwestować więcej, można wybrać pokój o podwyższonym standardzie, wyposażony w aneks kuchenny. Należy się jednak liczyć z tym, że pokoje są 2- lub trzyosobowe. Jakakolwiek prywatność nie wchodzi tu w grę. Jest głośno, nawet pomimo ciszy nocnej, a próby okiełznania ogarniętej zabawowym nastrojem gawiedzi mogą spalić na panewce. Bursa oferuje najczęściej klaustrofobiczne wnętrza, wypełnione sprzętami z minionej epoki. Nie każdy też jest skory do imprezowania. W końcu studia to czas, który należy poświęcić na naukę.

Akademiki zlokalizowane są w Ligocie, która znajduje się na peryferiach Katowic, a oddalona jest od centrum o ok. 6,5 km. Można tu oczywiście dojechać Kolejami Śląskimi czy autobusami ZTM linii: 9, 10, 12, 13, 36, 37, 46, 48, 51, 138, 154, 238, 292, 657, 912, 913, ale zajmuje to sporo cennego czasu.

Ceny akademików nie zachęcają

Jak wyglądają ceny za wynajem pokoju? Oto przykład. Zespół Domów Studenckich Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach tworzą cztery akademiki. Miejsce w pokoju 2-osobowym (akademiki przy ul. Medyków 12a i 12b) kosztuje od 350 do 400 zł, z kolei wybierając lokum 3-osobowe zapłacimy od 330 do 370 zł za miesiąc – w zależności od standardu lokalu. Jeżeli zależy nam na aneksie, to opcja ta odstępna jest w Domach Studenta nr 3 i 4 (ul. Medyków 24 i 26), w których mieszkają cudzoziemcy studiujący w języku angielskim, a za miejsce w pokoju o pow. 21 m kw. płacą od 740 do 890 zł, natomiast w pokoju o pow. 27 m kw. ceny oscylują od 810 do 970 zł.

CZYTAJ TAKŻE – 3 SPOSOBY, BY SZYBKO WYNAJĄĆ MIESZKANIE W KATOWICACH

Z kolei za miejsce w akademikach należących do Uniwersytetu Śląskiego zapłacimy od 417 do ok. 600 zł. Za dobę opłata może wynieść zaledwie 13,90! Co ciekawe, studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach od roku akademickiego 2019/2020 mają możliwość znalezienia zakwaterowania wyłącznie na rynku komercyjnym oraz w ramach ofert prywatnych. Na stronie internetowej uczelni podano nawet strony internetowe, na których żacy mogą znaleźć odpowiednie dla siebie lokum.

A może jednak mieszkanie w centrum Katowic?

Jeżeli porównany cenniki akademików z ofertami wynajmu mieszkań może się okazać, że wygodniej i taniec będzie zdecydować się na tę drugą opcję. Wybierając wynajem mieszkania w centrum Katowic musimy mieć zdecydowanie bardziej zasobny portfel, ponieważ ceny oscylują w granicy od 1500 zł do nawet 3000 zł za mieszkanie i ok. 500 zł – 900 za pokój. Oczywiście można znaleźć też te nieco tańsze. Do tej kwoty często dochodzą jeszcze opłaty za media. Najwięcej ofert można znaleźć na Osiedlu Tysiąclecia, czy w okolicach ul. Mikołowskiej, a więc w świetnie skomunikowanych miejscach. To w centrum toczy się kulturalne życie miasta, to tutaj znajdują się klimatycznej knajpki, bary szybkiej obsługi, siłownie i galerie handlowe, a nie czarujmy się – studenci spędzają czasu jednie na nauce. Mieszkanie to też lepsza opcja dla tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój.

CZYTAJ TAKŻE – CZY WYNAJMOWANIE KAWALERKI SIĘ OPŁACA?

Którą opcję wybrać? Wybór nie należy do najłatwiejszych, a decyzja wymaga gruntownego przemyślenia. Najczęściej jednak ostateczna decyzja zależy od grubości portfela i naszego charakteru.