3 sposoby, by szybko wynająć mieszkanie w Katowicach

3 sposoby, by szybko wynająć mieszkanie w Katowicach
Marta Kulawik

Zamierzasz zainwestować w mieszkanie do wynajęcia na terenie Katowic? Zanim to uczynisz, poznaj kilka porad, które ułatwią Ci szybkie odnalezienie najemców. Oczywiście z czystym sumieniem można je zastosować również w przypadku innych miast, my jednak pisaliśmy je ściśle pod kątem stolicy Górnego Śląska.

Uważnie wybierz lokalizację

Katowice są miastem, gdzie swoje ośrodki ma kilka różnych uczelni, wśród których najpopularniejszy jest Uniwersytet Śląski: Co za tym idzie, osoby inwestujące w nieruchomości przeznaczone do wynajęcia mogą tu liczyć na odzew ze strony studentów poszukujących mieszkań studenckich na czas roku akademickiego. Te zaś najszybciej znajdują chętnych, gdy łączą niską cenę z lokalizacją ułatwiającą dotarcie na uczelnię.

Pod względem połączenia tych dwóch warunków najlepiej klasyfikują się Koszutka oraz Osiedle Paderewskiego. Czasem udaje się te kwestie pogodzić w przypadku Śródmieścia, jednak jest to bardziej kłopotliwe (a jednocześnie lokalizacja ta daje większe możliwości szukania najemców po wyższych cenach).

Rozwiązanie takie ma ten plus, że potencjalni najemcy wśród studentów znajdą się każdego roku. Z drugiej strony latem lokal nie zarabia na siebie. Co więc, jeśli mieszkanie do wynajęcia będziemy chcieli oferować innej grupie, np. młodym, aktywnym osobom? W takim przypadku sprawdza się zarówno wymienione wyżej dzielnice, jak i mniej zatłoczona pod względem ruchu ulicznego Ligota, a nawet Piotrowice.

Więcej pokoi

Jeśli chcesz zakupić mieszkanie do wynajęcia osobom trzecim, najlepiej szukaj takiego, w którym będzie więcej pomieszczeń. Mając do wyboru więcej pokoi lub większy metraż – zdecydowanie wybieraj ten pierwszy wariant. Statystyki pokazują bowiem jasno, że właśnie takie mieszkania do wynajęcia w Katowicach cieszą się większym zainteresowaniem.

Zasada ta działa zarówno w przypadku młodych rodzin (w których dodatkowy pokój ma znaczenie funkcjonalne, a ponadto pozwala na odrobinę prywatności), jak i wspomnianych już studentów, którzy często lubią wynajmować jedno mieszkanie w kilka osób, a większa liczba pomieszczeń idealnie im to ułatwia.

O ile jednak zbyt ciasne pomieszczenia mogą być przesadą w przypadku rodzin, o tyle już dla studentów i tak będą czymś wygodniejszym niż pokoje w akademiku. A skoro Katowice to miasto, w którym studentów jest sporo – warto brać to pod uwagę.

CZYTAJ TAKŻE – WYNAJEM MIESZKANIA OBCOKRAJOWCOM

Jak przygotować mieszkanie do wynajęcia?

Czy warto inwestować dużo pieniędzy w wyposażenie mieszkania do wynajęcia? Pewien poziom warto zachować i zainwestować np. w lodówkę, czy stół. Nie ma jednak sensu przesadzać. Ktokolwiek zdecyduje się na Twoje mieszkanie do wynajęcia, prawdopodobnie będzie chciał wprowadzić choć trochę własnego stylu, więc nadmiar elementów aranżacyjnych może zniechęcić. Co więcej, potencjalny lokator a przy okazji będzie też rozstawiać własne rzeczy, a do tego potrzeba wolnej przestrzeni.

Co więcej, mieszkanie, które nie jest zapełnione nadmiarowymi meblami, wygląda po prostu bardziej przestronnie. To z kolei wpływa na podejmowanie decyzji o wynajmie.