Zadatek a zaliczka przy zakupie mieszkania – czym się różnią?

Zadatek a zaliczka przy zakupie mieszkania – czym się różnią?
Marta Kulawik

Zakup nieruchomości wiąże się ze spisaniem umowy przedwstępnej pomiędzy obydwoma stronami transakcji. Tworząc ją, powinniśmy zwrócić uwagę na użyte w niej pojęcia. Miejmy świadomość, że zadatek i zaliczka to dwa odrębne terminy, a różnice występujące między nimi mają kolosalne znaczenie przy kupnie mieszkania.

Zakup mieszkania – niezbędne dokumenty

Samo sporządzenie umowy przedwstępnej nie jest wystarczającym zabezpieczeniem w procesie kupna mieszkania. Procesowi temu powinno towarzyszyć wpłacenie określonej sumy pieniędzy na rzecz należności wynikających z podpisanego dokumentu. To zabezpieczenie i gwarancja, że dojdzie do sfinalizowania rozpoczętej transakcji. Warto jednak zaobserwować, czy zostanie ona nazwana zaliczką, czy zadatkiem. Rozgraniczenie to ma zasadnicze znaczenie. Poniżej tłumaczymy dlaczego.

Zadatek a zaliczka

Świadomość różnic występujących między pojęciami zadatek i zaliczka, jak wspomnieliśmy, jest niebywale istotna. Wprawdzie używa się ich naprzemiennie, jednak różnice między nimi są ogromne. Przede wszystkim należy odnotować, że zadatek ma swoją definicję w polskim prawie i można go bezpowrotnie stracić. Kiedy pomiędzy stronami spisana zostanie umowa przedwstępna, kupiec wpłaci zadatek, a do transakcji nie dojdzie z jego winy – traci wpłacone pieniądze. W przypadku, gdy ze sfinalizowania transakcji zrezygnuje sprzedawca – ma obowiązek zwrócić podwojoną sumę zadatku. Inaczej jest w przypadku zaliczki. Kiedy zastosowane zostanie to zabezpieczenie finansowe, nie ma znaczenia, dlaczego nie doszło do sprzedaży. Ten, kto sprzedaje, musi zwrócić pieniądze, które otrzymał od potencjalnego kupca.

CZYTAJ TAKŻE – ZADATEK NA MIESZKANIE A BRAK KREDYTU HIPOTECZNEGO

Ile wpłacić na poczet zaliczki lub zadatku?

Pośrednicy nieruchomości zaznaczają, że pewnym zwyczajem stało się, by w ramach umowy przedwstępnej kupiec wnosił opłatę w wysokości 10% wartości mieszkania bądź domu. Dodatkowo utarło się, że umowę przedwstępną podpisuje się na okres 3 miesięcy. To warunki bezpieczne dla obu stron porozumienia, a czas ustalony w dokumencie pozwala na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności. Dochodzi wówczas do ustalenia szczegółów dotyczących m.in. finansowania zakupu. Chodzi o to, by załatwić formalności związane z kredytem hipotecznym itp. Pamiętajmy jednak, by zadatek nie był zbyt duży. Dlaczego? Zawyżona kwota takiej wpłaty może być uznana przez organy nadzoru skarbowego za próbę zmniejszenia wysokości należnego podatku. Zastrzeżenia, w przypadku ewentualnych problemów w procedowaniu umowy, może mieć także sąd. Ta instytucja może uznać zbyt wysoką kwotę wpłaconą w ramach umowy przedwstępnej za występowanie przeciw polskiemu prawu.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Opłaty wnoszone jeszcze przed umową kupna mieszkania, jak widać, są istotnym zagadnieniem. Warto zwracać uwagę na to, jak są nazywane w podpisywanym zaświadczeniu. Zwracając uwagę na ten istotny szczegół, można uniknąć wielu niepotrzebnych problemów i niedomówień.