Dom piętrowy – poznaj wady, zalety

Dom piętrowy – poznaj wady, zalety
Marta Kulawik

Piętrowa nieruchomość to częsty wybór wśród polskich inwestorów. Bardzo lubimy piętrowe domy, a nawet mieszkania. W wielu przypadkach jest to dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli chcemy powiększyć przestrzeń lokalu mieszkalnego. Dom piętrowy – poznaj wady, zalety tego rozwiązania i podejmij odpowiednią decyzję!

Dla kogo są domy piętrowe?

Piętro, użytkowe poddasze to rozwiązanie dla posiadaczy mały działek budowlanych. Dodatkowy pion powiększa metraż domu, który staje się bardziej funkcjonalny. Piętro jest bardzo funkcjonalne, gdyż możemy stworzyć na nim pokój dziecięcy, biuro. Możemy w ten sposób uzyskać większą prywatność. Nie polecamy dodatkowej kondygnacji, jeśli lokatorzy są osobami starszymi. Schody nie są wówczas komfortowym rozwiązaniem. Dodatkowo nieruchomość piętrowa to często niemały wydatek, znacznie droższy niż lokal parterowy.

A może wystarczy poddasze?

Niektórzy nie mają możliwości wybudowania piętra, ale w zamian za to są w stanie zorganizować użytkowe poddasze. Wówczas górna część domu charakteryzuje się spadami, skosami. Przestań ta dzięki temu jest specyficzna i może nadawać nieruchomości specyficznego charakteru. Dom z poddaszem jest energooszczędny, dlatego sprzyja oszczędzaniu. Dodatkowo spadzisty dach pozwala na lepsze oświetlenie ogrodu, ponieważ nie rzuca tak dużego cena. Ostatni argument jest estetyczny. Domek z poddaszem wydaje się być znacznie mniejszy niż gdyby posiadał identyczny metraż posiadając wyłącznie parter.

Komu polecamy nieruchomość z użytkowym poddaszem?

– inwestorom posiadającym nieduże działki
– amatorom nietypowych rozwiązań
– tym, którym podobają się domy ze spadzistym dachem
– lokatorom lubiącym maksymalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń
– Rodzinom, posiadającym sporo akcesoriów, przedmiotów nie używanych codziennie

CZYTAJ TAKŻE – BUDOWAĆ CZY KUPIĆ GOTOWY DOM?

Dom piętrowy – poznaj wady, zalety

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym wciąż są domy piętrowe. Takie nieruchomości są idealne dla dużych rodzin, ponieważ piętro znacznie powiększa metraż nieruchomości. W ten sposób maksymalnie wykorzystujemy grunt, możemy skusić się na przykład na większy ogródek. Budowa takiego domu również nie jest wezwaniem dla specjalistów. Dzięki oddzieleniu budynku od wpływów zewnętrznych nie jest on podatny na wychłodzenie czy podgrzanie. Jeśli chodzi o schody możemy je umieścić w salonie lub w pobliżu wejścia. Drugie rozwiązanie jest bardziej uniwersalne i częściej wykorzystywane. Pozwala ograniczyć przenoszenie dźwięku między piętrami. Schody w salonie natomiast pozwalają zaoszczędzić miejsce.

ZOBACZ DOMY NA SPRZEDAŻ W DĄBROWIE GÓRNICZEJ