Formalności po zakupie działki budowlanej

Formalności po zakupie działki budowlanej
Marta Kulawik

Wiele osób marzy o wybudowaniu własnego domu. To duża inwestycja i ważne przedsięwzięcie, które powinno zostać dobrze zaplanowane. Kupno ziemi, na której będzie stał budynek to jedynie początek wielkiej przygody. Co należy zrobić na kolejnych etapach? Przedstawiamy formalności po zakupie działki budowlanej.

Zapoznaj się ze stanem prawnym nieruchomości

Sprawą kluczową w przypadku zakupu jakiejkolwiek nieruchomości jest zapoznanie się z jej stanem prawnym. Powinniśmy zrobić to zasadniczo jeszcze przed zakupem, ale jeśli był decyzją spontaniczną, to możliwe, że tego nie dopilnowaliśmy. Wszystkie dane o działce zawarte są w jej księdze wieczystej. Właśnie tam zapisano czy działka nie jest zabezpieczeniem hipotecznym zobowiązania wcześniejszego właściciela i czy nie ma osób roszczących sobie prawa do niej. Jedynie samodzielne sprawdzenie niezbędnej dokumentacji da stuprocentową pewność, że zakup wolny będzie od wad formalno-prawnych. Wszystkie te czynności można też zlecić profesjonalistom, którzy z pewnością wykonają tę pracę sprawniej i szybciej.

Niezbędne wypisy i wyrysy

Sprawdzenie zapisów znajdujących się w księdze wieczystej to nie wszystko, czego musimy dopilnować. Powinniśmy również przeanalizować wypis z ewidencji gruntów, w którym umieszczono dane o nieruchomości oraz wyrys z ewidencji gruntów (odbitka mapy, na której zaznaczone zostały granice działek w rejonie, gdzie planujemy inwestycję). Wymienione dokumenty dostępne są w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w urzędzie gminy lub starostwie. Ich uzyskanie wymaga wniesienia stosownej opłaty. Dodajmy, że w ewidencji gruntów widnieje szereg ważnych danych, w tym oznaczenie działki, jej powierzchnia i rodzaj gruntów z oznaczeniem klasy gleb, a także numer księgi wieczystej. Szczególnie istotne jest przeznaczenie gruntu, gdyż w sytuacji, gdy ma przeznaczenie rolnicze – wówczas konieczne będzie uzyskanie decyzji związanej z wyłączeniem go z produkcji rolnej.

CZYTAJ TAKŻE – FORMALNOŚCI I KOSZTY UZBROJENIA DZIAŁKI BUDOWLANEJ

Sprawdź uzbrojenie działki w media

We wspomnianych wyżej urzędach dostępna jest mapa zasadnicza. Dobrze zapoznać się z nią, gdyż znajdują się na niej dane dotyczące uzbrojenia kupowanej działki. Z jej pomocą dowiemy się, czy na działce jest podłączenie wody, gazu, prądu i kanalizacji. W przypadku braku przyłączy wszelkie procedury mogą znacząco wydłużyć się, a cała inwestycja będzie przesunięta w czasie. Znajomość mapy zasadniczej ma też tę zaletę, iż pozwala na wcześniejsze określenie, ile może kosztować uzbrojenie działki w podstawowe media.

CZYTAJ TAKŻE – JAK UZYSKAĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Jeśli kupiona przez nas działka została uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, powinniśmy sprawdzić, co zostało w nim zawarte. Dokument ten określa, co, gdzie i kiedy powstanie w najbliższej okolicy. Może przecież okazać się, że za dwa lata w najbliższym sąsiedztwie wybudowane zostanie duże centrum handlowe – warto o tym wiedzieć. Pamiętajmy o skrótach używanych w dokumentacji. Skrót MN to zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zaś MW-zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. Zwróćmy szczególną uwagę na litery P i U. Oznaczają one kolejno obiekty produkcyjne, składy i magazyny oraz zabudowę usługową.

Pozwolenie na budowę – jedna z najważniejszych formalności

Gdy sprawdziliśmy stan prawny działki, odwiedziliśmy urzędy i sporządziliśmy akt notarialny potwierdzający własność działki, musimy otrzymać – jeśli planujemy wzniesienie domu – pozwolenie na budowę. To dokument niezbędny, byśmy mogli rozpocząć inwestycję. Ponadto niezbędna do celów projektowych jest, wykonana przez uprawnionego geodetę, mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:500. Nie zapomnijmy, że powinniśmy dysponować dokumentami potwierdzającym nasze zamówienie na wykonanie projektu domu oraz tymi, które określają warunki przyłączenia do mediów. Przyda się również opinia geologiczna dotycząca gruntu, gdzie ma stanąć budynek. Jak widać – przedłożenie jednego z najważniejszych dokumentów wymaga uzyskania wielu istotnych dokumentów, o które należy starać się jeszcze dużo wcześniej. Pełna dokumentacja musi trafić do starosty bądź wojewody. Urząd ten ma 65 dni na rozpatrzenie takiego wniosku. Decyzja uprawomocnia się po upływie 14 dni.

SPRAWDŹ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ!

Konsultacje z geodetą

Geodeta jest specjalistą, z którym należy współpracować niemal na każdym etapie budowy, a nawet jeszcze przed jej rozpoczęciem. Już po uzyskaniu pozwolenia na wzniesienie budynku musi on wytyczyć granice na działce, gdzie będzie postawiony nasz wymarzony dom. Sporządzone zapiski wprowadzone będą do mapy budynku wraz z mapą przyłączy, które to muszą, wraz z pomiarami inwentaryzacyjnymi, trafić do dziennika budowy. Przed wyborem specjalisty warto sprawdzić, czy legitymuje się wszystkimi niezbędnymi uprawnieniami.

Gdy dopilnujemy wszelkich niezbędnych formalności tuż po zakupie wymarzonej działki, będziemy mieć pewność, że dalsze podejmowane przez nas kroki będą przebiegały bez zakłóceń. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości – zapytajmy ekspertów. Specjaliści z Re/Max Gold odpowiedzą na wszystkie niezbędne pytania inwestorów.