Mieszkania dla studentów

Mieszkania dla studentów
Marta Kulawik

Największe zainteresowanie mieszkaniami dla studentów pojawia się co roku we wrześniu. Rok akademicki zaczyna się od początku października, dlatego tak się dzieje. Propozycji jest wiele, ale niestety nie wszystkie są korzystne. Najczęściej szuka się mieszkań właśnie w miastach akademickich np. w Katowicach. Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę szukając odpowiedniego lokalu.

Trudny wybór

Wybierając mieszkanie studenckie, zainteresowany powinien określić kilka czynników:

  • Ile jestem w stanie wydać na opłaty miesięczne?
  • Jaki metraż biorę pod uwagę?
  • Czy biorę pod uwagę współlokatorów?
  • Czy zależy mi na tym, aby mieszkanie znajdowało się blisko konkretnej uczelni?
  • Jak długo chcę wynająć mieszkanie?

Odpowiadając sobie na powyższe pytania, zawężasz zakres ofert, na które warto zwrócić uwagę. Oczywiście, nie są to jedyne sprawy, które trzeba przemyśleć przed wynajęcie mieszkania, ale te są najistotniejsze. Czasami wynajem mieszkania dla studentów oferują starsi ludzie. Może wiązać się to z niższymi kosztami, ale też długo niezmienianym wystrojem wnętrz. Aby ograniczyć koszty, można zdecydować się na mieszkanie ze współaktorami lub osobny pokój. Optymalnym rozwiązaniem jest również kawalerka, czyli mieszkanie jednopokojowe z kuchnią lub aneksem kuchennym.

CZYTAJ TAKŻE – CZY WYNAJMOWANIE KAWALERKI SIĘ OPŁACA?

Jakie problemy mogą Cie spotkać?

Wiele osób nie jest chętnych do wynajmowania mieszkania studentom. Często obawy są niesłuszne. Właściciele uważają, że osoby studiujące mogą być problematyczne. Trzeba przekonać ich do siebie. Umowy najmu dotyczące mieszkań dla studentów najczęściej podpisywane są na okres od października do czerwca. Jeśli chcemy wynajmować mieszkanie przez dłuży okres nie ominie nas płatność za lokal również w wakacje, nawet w momencie wyjazdów do rodzinnego miasta. Pamiętaj również o kaucji, którą trzeba wpłacić. Ma ona za zadanie zabezpieczań właściciela przed ewentualnymi szkodami.

Katowice – miasto uniwersytetów

Jeśli poszukujesz mieszkania dla studentów w Katowicach i okolicy zwróć uwagę na aktualną ofertę biura nieruchomości Re/max Gold. Lokale przeznaczone dla osób studiujących znajdują się nie tylko w centrum miasta. Dzieje się tak, ponieważ wydziały uniwersytetów są rozłożone w różnych częściach Katowic. Mieszkania dla studentów znajdziemy między innymi na Osiedlu Paderewskiego, w dzielnicy Ligota.