Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność
Marta Kulawik

Wiele pytań, które otrzymujemy od klientów dotyczy mieszkań spółdzielczych. Zastanawiasz się, jak w prawidłowy sposób powinno przebiegać przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność? Dowiedz się, jak powinna wygląda ta procedura i czy warto w tym przypadku wprowadzać zmiany.

Co to jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które umożliwia korzystanie z lokalu spółdzielczego oraz rozporządzanie nim. Posiadacz prawnie nie staje się jednak właścicielem nieruchomości. Jej właścicielem pozostaje spółdzielnia mieszkaniowa. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokali zobowiązuje do uzgadniania większości decyzji dotyczących mieszkania właśnie ze spółdzielnią. To prawo jest w pełni zbywalne, dziedziczni, a także podlega egzekucji.

CZYTAJ TAKŻE – SPRZEDAŻ MIESZKANIA ZAJĘTEGO PRZEZ LOKATORA!

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność – informacje

Oczywiście można zdecydować się na przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność. Wiąże się to z dopełnieniem pewnych spraw formalnych. W spółdzielni należy złożyć odpowiedni wniosek, który zawiera żądanie o przekształcenie mieszkania we własnościowe. Władze spółdzielni posiadają określony czas na zawarcie umowy przeniesienia własności – jest to okres aż sześciu miesięcy.  Jeśli posiadamy odrębną własność jesteśmy zobowiązani do założenia księgi wieczystej mieszkania. W przypadku spółdzielczego prawa jest to czynność fakultatywna.

Jeśli decydujemy się na przekształcenie prawa spółdzielczego własnościowego na odrębną własność konieczna będzie spłata części zobowiązań spółdzielni, które są związanie z budową w tym z zadłużeniem kredytowym spółdzielni mieszkaniowej oraz opłat eksploatacyjnych.

POZNAJ ZASADY DZIEDZICZENIA SPÓŁDZIELCZEGO LOKATORSKIEGO PRAWA DO LOKALU

Czy warto uzyskać odrębna własność mieszkania?

Prawo własności daje możliwość pełnego władania nieruchomością. To my stajemy się prawdziwym właścicielem mieszkania. Nam również przysługuje prawo do dysponowania gruntem oraz budynkiem, na którym rzeczonym lokal mieszkalny się znajduje. Odrębna własność dotycząca nieruchomości pozwala nam w łatwiejszy sposób uzyskać kredyt hipoteczny. Nieruchomością możemy dysponować według własnego uznania bez uzyskania zgody spółdzielni.