Relacje wynajmujących z lokatorami

Relacje wynajmujących z lokatorami
Marta Kulawik

Wynajem mieszkania to coraz częściej wykorzystywany sposób na poboczną działalność finansową. To rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Niemal każdy najemca może opowiedzieć historię o lokatorze, który sprawiał różnego rodzaju problemy. Postanowiliśmy przybliżyć Wam relacje wynajmujących z lokatorami, na podstawie raportu sporządzanego przez jeden z portali internetowych.

Wystawianie ogłoszeń

Poszukiwanie lokatorów to pierwszy etap, z którym muszą zmagać się najmujący. Ogłoszenia zamieszczać można na portalach ogłoszeniowych w internecie, w gazetach, w media społecznościowych. Już tutaj pojawiają się pierwsze niedogodności. Wielu zainteresowanych ofertą, nie traktuje właścicieli lokali mieszkalnych poważnie. Wykonują telefony w różnych (często niestosownych) porach dniach, umawiają się na spotkania… a następnie się na nich nie zjawiają. Z raportu wynika, że aż 47% poszukujących nie przychodzi na umówione wcześniej oględziny. To prawie połowa kontaktujących się! Jest to bardzo duży odsetek osób.

34% osób rezygnuje z najmu w ostatniej chwili. Takie zachowanie stanowi przeszkodę dla najemcy, który traci szansę na zarobek. Zdarzają się również persony, które na etapie podpisywania umowy odmawiają wpłaty kaucji. W raporcie przygotowanym przez portal morizon.pl jest to jedna z poważniejszych przeszkód w podpisywaniu umów najmu. Kaucja ma na celu zabezpieczenia najemcy przed nie przewidzianymi uszkodzeniami w mieszkaniu i jest gwarantem lojalności.

Relacje wynajmujących z lokatorami – weryfikacja

Przez wcześniej opisane zachowania najemcy nie mają zaufania do lokatorów. Aż 56 % wynajmujących przeprowadza wywiad z kandydatami przed podpisaniem umowy. Właściciele nieruchomości chcą poznawać potencjalnych lokatorów. Rozmowa może dotyczyć wielu kwestii, na przykład:

  • ilość lokatorów i ich relacji
  • posiadania dzieci
  • posiadania zwierząt (zazwyczaj najemcy pytają o psy i koty)
  • wcześniej zamieszkiwanych miejsc
  • opłat
  • rodzaju wykonywanej pracy.

Niektórzy właściciele decydują się na sprawdzenie profili potencjalnych lokatorów w social media. Robi to aż 40% ankietowanych.

Komu odmawia się wynajmu mieszkania?

Właściciele lokali mieszkalnych posiadają różne preferencje. Przepisy dotyczące najmowania sprawiają, że 33% osób nie chce zaufać rodzinom z dziećmi. To ta grupa osób, która ze znalezieniem nieruchomości na wynajem ma największy problem. Podobnie jest z samotnymi rodzicami. Częstsze problemy spotykają także posiadaczy zwierząt. Najchętniej wynajmuje się lokal samotnym kobietom.

[zdjęcie]

Jakich zachowań nie lubią najemcy?

Ankieterzy zapytali najemców jakie zachowania lokatorów stanowią dla nich największą przeszkodę. Okazuje się, że aż 42% badanych zauważyło, że lokatorzy nie utrzymują porządku w mieszkaniu. Problem stanowi również opłacanie czynszu w uzgodnionym wcześniej terminie, aż 37% właścicieli zauważyło, że lokatorzy spóźniają się z opłatami. Inne problemy wyszczególniono na grafice zamieszczonej niżej.

Jak wynika z raportu, najemcy napotykają wiele problemów podczas poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Oczywiście działa to w dwie strony. Zdarza się wiele sytuacji, w których to lokatorzy są niezadowoleni z warunków jakie spotykają. Pamiętajmy jednak, aby być słownym i systematycznym, to zdecydowanie ułatwi współpracę.

Chcesz poznać bliżej raport dotyczący opinii najemców o lokatorach? Zapraszamy tutaj.