Wkład własny podczas kupna mieszkania w 2018

Wkład własny podczas kupna mieszkania w 2018
Marta Kulawik

Od kilku lat wpłata wkładu własnego podczas decydowania się na kredyt hipoteczny jest obligatoryjna. Ile procent własnych pieniędzy musimy posiadać, aby rozpocząć inwestycje na rynku obrotu nieruchomościami? Dowiedz się, jaką wysokość powinien mieć wkład własny podczas kupna mieszkania w 2018 roku.

Podstawowe informacje o kredycie hipotecznym

W 2017 roku, jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, weszło w życie kilka zmian. Najbardziej istotna z punkty widzenia kredytobiorcy była podwyższona minimalna stawka wkłady własnego. Wyniosła ona wówczas aż 20 % wartości lokalu. Zmiana zapewniła większą transparentność ofert oraz pozwoliła nałożyć nacisk na propagowanie wiedzy dotyczącej wysokości stawki referencyjnej kredytu. Wkład własny ma na celu zabezpieczenie obu stron umowy kredytowej. Czym większy wkład własny klienta, tym warunki uzyskania kredytu będą korzystniejsze. Wspomniany wkład nie powinien pochodzić z kredytu gotówkowych.  Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, musisz liczyć się z konsekwencjami. Taki punkt znajdziemy w umowie zawierania hipoteki. Ten fundusz może pochodzić z takich projektów jak, na przykład Mieszkania Dla Młodych.

CZYTAJ TAKŻE – CAŁA PRAWDA O KREDYTACH HIPOTECZNYCH!

Wkład własny podczas kupna mieszkania w 2018 – będą zmieny?

Od  2014 roku, gdy wkład własny zacząć być obligatoryjny, wyznaczona kwota sukcesywnie wzrastała. Nasi klienci często zadają nam pytanie, czy wkład własny podczas kupna mieszkania w 2018 również ulegnie zmianie. W tej kwestii nic się nie zmienia. Minimalny wkład utrzymał się  na poziomie 20% wartości mieszkania lub domu. W tej chwili kredyty hipoteczne osiągnęły bardzo niską stopę procentową. Warto zwróci na to uwagę i skorzystać z obecnych udogodnień.

CZYM GROZI NIESPŁACENIE KREDYTU HIPOTECZNEGO?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe

Pojawił się nowych program rządowy, który powinien ułatwiać zdobycie wkładu własnego Polakom. IKM, czyli Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają na celu gromadzenie oszczędności na cel mieszkaniowy. Inicjatywa jest zwolniona z opłaty podatku Belki. Program kierowany jest do każdego, nie występują tutaj ograniczenia wiekowe. Dopłaty będą otrzymali jednak tylko niektórzy: rodziny z dziećmi, osoby młode, osoby kupujące pierwszą nieruchomości oraz najbardziej potrzebujący. Pieniądze będzie można wykorzystać na takie cele jak: budowa domu, zakup lokalu mieszkalnego lub gruntu, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej lub wkład własny w TBS.

ZOBACZ OFERTY NIERUCHOMOŚCI W SOSNOWCU