Jak wynika z badań przeprowadzonych przez RE/MAX Europe, Europejczycy przeznaczają 40% dochodów gospodarstwa domowego na zakup nieruchomości. Jednocześnie uważają, że te wydatki stopniowo się podnoszą. Zaledwie 15% osób mieszka samotnie, sześć na dziesięć osób ze swoim partnerem, 39% z jednym bądź kilkorgiem dzieci.
Przeprowadzone w 16 europejskich krajach badanie na temat warunków mieszkaniowych i kosztów życia wykazało, że 61% mieszkańców Europy jest właścicielem nieruchomości, w której mieszka. Ponad 30% spośród 8 tysięcy ankietowanych oświadczyła, że mieszka we własnym domu, natomiast mieszkanie posiada 25% z nich. Najwięcej właścicieli domów znajduje się w Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoszech. Wynajem preferuje się w Szwajcarii, Niemczech oraz Austrii. Średnia kwota przeznaczana przez gospodarstwo domowe na pokrycie kosztów mieszkania wynosi 40% jego dochodów netto – w to wlicza się również koszt: wynajmu, kredytu hipotecznego i eksploatacji. Jak można się domyślać, są spore różnice pomiędzy najemcami a właścicielami: osoby wynajmujące nieruchomość wydają o wiele więcej aniżeli te posiadające domy i mieszkania na własność.
Różnorodność
Jak wynika z danych, europejski rynek nieruchomości jest bardzo różnorodny. Co piąty Europejczyk deklaruje, że na zamieszkanie wydaje około 20% dochodu swojego gospodarstwa domowego. W opozycji do tego, 9% mieszkańców starego kontynentu uważa, że miejsce zamieszkania kosztuje go 70 do 90% wspomnianego dochodu.
Z kim mieszkamy?
Najbardziej niejednorodny obraz Europy wyłania się w ramach tego, z kim zamieszkujemy pod jednym dachem. W przypadku większości ankietowanych jest to partner, dziecko bądź rodzice. Samotnie żyje 15% Europejczyków, przede wszystkim w następujących krajach: Szwecji, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W państwach jak Słowacja czy Turcja odsetek takich osób jest mniejszy niż 5%.
Kosztowny wynajem
W przeważającej części państw większość badanych odpowiedziała, że wynajem domu bądź mieszkania jest coraz bardziej kosztowny. Co interesujące, ponad dwie trzecie ankietowanych, poparło tę tezę w Austrii, Finlandii i Szwajcarii. Natomiast w Grecji i Hiszpanii z tym stwierdzeniem zgodziło się niewiele ponad 20% obywateli. Michael Polzler, Dyrektor Zarządzający RE/MAX Europe uważa, że wynika to przede wszystkim ze zjawiska starzenia społeczeństwa. Im wyższa średnia wieku w danym państwie, tym większe przekonanie, że koszt życia drożeje.
W ujęciu przeciętnym, na potrzeby mieszkaniowe Europejczycy przeznaczają maksimum 40% swoich dochodów netto. Najwyższą sumę na mieszkanie wydają Hiszpanie oraz Brytyjczycy (50%), a najniższą Szwajcarzy i Słowacy (30%).
Wydaje się, że na starym kontynencie osiągnięto górną granicę, jeśli chodzi o kwotę, którą można przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Z drugiej strony, statystyki wskazują, że mieszkańcy Europy byliby skłonni zapłacić więcej za miejsce zamieszkania pod warunkiem dostępu do lepszych warunków.