Gliwice kuszą dobrą ofertą mieszkaniową. Domy i działki w Szobiszowicach

Gliwice kuszą dobrą ofertą mieszkaniową. Domy i działki w Szobiszowicach
Marta Kulawik

Szobiszowice to jedna z dzielnic Gliwic, położona nieopodal Śródmieścia, w pobliżu Palmiarni, stanowiącej wizytówkę miasta. Posiada bogatą historię, ponieważ jej dzieje sięgają do XIII wieku, kiedy była to wieś rycerska. Już wtedy posiadała kościół, wybudowany przez Templariuszy. O renesansowych losach dzielnicy przypomina m.in. kościół św. Bartłomieja, pochodzący z XV wieku, który możemy podziwiać do dziś. To tutaj znajduje się też jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, czyli radiostacja gliwicka. Tuż obok niej stworzono Park Sensoryczny. Dzielnica jest dobrze skomunikowana i malowniczo położona. Do Parku Kultury i Wypoczynku jest stąd zaledwie 3,5 km, a do rezerwatu przyrody Las Dąbrowa – 6,5 km. Miłośnicy aktywnego trybu życia mogą korzystać z pobliskiej krytej pływalni „Delfin”. Dzielnica nieustannie się rozwija i powstają tu kolejne inwestycje mieszkaniowe.

Mieszkanie w Szobieszowicach. Warto?

Mieszkanie w nowoczesnym apartamencie w samym centrum tętniącego życiem miasta? Dlaczego nie!? Niedawno powstało tu kameralne Osiedle Paryskie, zlokalizowane przy ul. Lublinieckiej. Składa się z 5 budynków mieszkalnych, w których mieści się w sumie 158 mieszkań. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, ponieważ w ofercie znajdują się kawalerki o pow. 27,70 m kw, lokale 2-pokojowe – mierzące od 49,50 m kw do 57,50 m kw, a także 3-pokojowe o metrażu 57 m kw, 65 m kw i 68 m kw oraz mieszkania z tarasami, których powierzchnia wynosi od 97 do 104 m kw. Ceny za lokal wahają się tutaj od 143 936 (za 27-metrową kawalerkę) do 689 487 zł (apartament powyżej 100 m kw), czyli od 5 200 do 6 574 zł za m kw.

CZYTAJ TAKŻE – NAJLEPSZE MIEJSCA DO ZAMIESZKANIA NA ŚLĄSKU

Niebawem ukończony zostanie „Słoneczny Zakątek”, czyli apartamentowiec położony przy zbiegu ulic Zamenhofa i Esperantystów. Znajdzie się tu 12 mieszkań na 3 kondygnacjach. Lokale mają powierzchnię od 40 do 68 m kw, a za m kw zapłacimy od 5, 6 tys. zł. Przykładowo, za dwupokojowe mieszkanie o metrażu ok. 50 m kw, deweloper weźmie ok. 265 tys. zł. Plusem inwestycji jest bliskość zarówno do biznesowego centrum miasta, jak i do natury, ponieważ w sąsiedztwie znajdują się lasy, kąpieliska oraz ścieżki rowerowe.

Gliwicki rynek wtórny

Zazwyczaj mieszkania na rynku pierwotnym są zdecydowanie droższe niż te posiadające już swoją historię. Jednakże tu różnice nie są aż tak zauważalne. Za trzypokojowe mieszkanie o pow. 58 m kw zapłacimy ok. 300 tys. zł. Natomiast za 45-metrowe z widokiem na park – 184 tys. zł. Dla minimalistów dobra będzie kawalerka, a za taką o pow. 34 m kw zapłacimy ok. 100 tys. Obecnie możemy oczekiwać, że mieszkania te znajdują się w całkiem dobrym standardzie. Zazwyczaj posiadają CO elektryczne oraz panele i kafelki na podłogach.

A może dom w Szobieszowicach?

Gliwice są jednym z najbogatszych miast Polski. W ubiegłym roku uplasowały się na 4. pozycji w rankingu najzamożniejszych samorządów. Nie dziwi zatem, że buduje się tu coraz więcej, a mieszkańcy Śląska chętniej wybierają to miasto jako swoje miejsce na ziemi. Zalet mieszkania w domu nie trzeba nikomu przedstawiać. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda sprawa z cenami tych budynków.

CZYTAJ TAKŻE – GLIWICE SOŚNICA – PRZEGLĄD NIERUCHOMOŚCI

Domy w zabudowie szeregowej (rynek wtórny) z przyległym garażem o powierzchni użytkowej wynoszącej 170 m kw kosztują tutaj ok. 600 tys. zł, co przekłada się na ok. 3,5 tys. za m kw. Jednakże to cena za stan deweloperski. Wśród ofert możemy znaleźć i taką opiewającą na 849 tys. zł, także za ok. 200 m kw. Tyle będzie musiał przygotować nabywca bliźniaka z 1998 r. Podobnych ofert tu nie brakuje. Z kolei domy wolnostojące są znacznie droższe. Za 200-metrowy trzeba zapłacić 1,4 mln zł, czyli 7 tys. zł za m kw.

Ile kosztują działki?

Jeżeli planujemy zakup działki musimy liczyć się z wydatkiem rzędu od 1,3 do 3 tys. zł. za m kw. Przykładowo, działka może kosztować 155 tys. za 240 m kw., ale zdarzy się, że 220 tys. za 604 m kw. W rejonie ulicy Błękitnej i Zamenhofa za 850-metrową działkę zapłacimy 255 tys. zł. Z kolei działki zlokalizowane w otoczeniu zieleni, z widokiem na radiostację kosztują ok. 270 tys. zł za 750 m kw. Na takim terenie z powodzeniem można wybudować dom stanowiący spełnienie marzeń.