Kupujesz dom w Mysłowicach – o czym powinieneś wiedzieć?

Kupujesz dom w Mysłowicach – o czym powinieneś wiedzieć?
Marta Kulawik

Kupujesz dom w Mysłowicach i zastanawiasz się, w której dzielnicy najbardziej się to opłaca? Zakup nieruchomości to zawsze bardzo poważna decyzja, dlatego należy dokładnie ją przemyśleć.

Na atrakcyjność Mysłowic składa się bliskość autostrady A4, portów lotniczych Katowice-Pyrzowice i Kraków-Balice oraz bardzo dobre skomunikowane z całym Górnym Śląskiem. Mamy tu do czynienia z miastem o charakterze historycznym, pełnym wyjątkowych zabytków. Urok mysłowickich uliczek sprawia, że turyści momentalnie zakochują się w lokalnej architekturze. Dlaczego więc tu nie zamieszkać?

Ilość ofert domów na sprzedaż w Mysłowicach
* dane pochodzą z serwisu morizon.pl

Najpopularniejsza dzielnica w Mysłowicach

Najwięcej ofert sprzedaży domów w Mysłowicach pochodzi z dzielnicy Morgi. Jeden z najmłodszych rejonów Mysłowic charakteryzuje się jednak wysokimi cenami: średnia kwota, za jaką kupimy dom wynosi 806 545 złotych, czyli o niecałe 200 tys. więcej niż średnia cena wszystkich domów w tej miejscowości. Zaskakiwać może fakt, że obiekty wybudowane w ciągu ostatnich pięciu lat stanowią zaledwie niewielki odsetek ofert sprzedaży w Morgach. Za to zdecydowana większość nieruchomości zbudowana została już w XXI wieku.

Średnia cena domów w Mysłowicach
* dane pochodzą z serwisu morizon.pl

Jeżeli marzysz o nowym, tanim domu, najłatwiej szukać w Janowie Miejskim – średnia cena nieruchomości tego typu, posiadajacej przeciętną powierzchnię 220 m2, wynosi tam zaledwie 620 000 złotych. Sporą część ofert stanowią bliźniaki, jednak w tej dzielnicy Mysłowic znaleźć można również kilka ogłoszeń o sprzedaży domów wolnostojących. Trzeba zwrócić uwagę, że część budynków wymaga jeszcze remontu lub wykończenia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto zwrócić uwagę na oferty w dzielnicy Brzęczkowice, w której zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, za dom wybudowany po 2010 roku należy średnio zapłacić 590 000 złotych. Dominują tu jednak szeregówki o powierzchni ok. 160 m2.

CZYTAJ TAKŻE – MAŁE DOMY ZYSKUJĄ NA POPULARNOŚCI

Bezpieczeństwo w dzielnicach Mysłowic

Wg raportów policji za 2014 rok najwięcej przestępstw obejmujących kradzież mienia, kradzież z włamaniem, kradzież samochodów, bójka lub pobicie, przestępstwa rozbójnicze, uszkodzenie mienia i uszkodzenie ciała popełniono w dzielnicach Piasek, Centrum i Bończyka, gdzie ich liczba wahała się w granicach 90-100 rocznie. Najbezpieczniejszą dzielnicą jest Krasowy, gdzie liczba przestępstw jest ponad 4 krotnie niższa. Na kolejnych miejscach są dzielnice Larysz czy region Kosztowy-Dziećkowice, gdzie liczba przestępstw nie przekracza 40 rocznie.

Niezależnie od tego, w której dzielnicy zdecydujesz się kupić nieruchomość, pamiętaj o zwróceniu uwagi na pozostałe aspekty zawierania transakcji m.in.:

  • sprawdzenie ogólnego stanu domu – dach, elewacje, instalacje, stolarka, podłogi, wyposażenie itp,
  • zapoznanie się z projektem domu, który pozwala nam sprawdzić rozwiązania techniczne i materiałami z jakich został wykonany,
  • potwierdzić prawo własności i sprawdzić wpisy do księgi wieczystej
  • sprawdzić formę umowy przedwstępnej sprzedaży

Chcesz dowiedzieć się więcej, lub potrzebujesz pomocy? – skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości z Mysłowic