Sezon grzewczy – o czym warto pamiętać?

Sezon grzewczy – o czym warto pamiętać?
Marta Kulawik

Sezon grzewczy w tym roku zaczął się dosyć wcześnie. Obecnie mamy listopad i już każdy z nas musiał zmierzyć się z różnymi sposobami ogrzania mieszkania czy domu. Polscy wciąż decydują się na różne warianty: ogrzewanie centralne, gazowe, węglowe. Zdajemy sobie sprawę z wad i zalet niektórych rozwiązań, ale warto poszerzać wiedzę. Chcemy przekazać kilka wskazówek związanych z przetrwaniem sezonu grzewczego. Skupimy się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z centralnym ogrzewaniem.

Rozliczanie kosztów centralnego ogrzewanie

Najwygodniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o mieszkanie jest ogrzewanie centralne. Jego koszty w budynku wielolokalowym, czyli w bloku, kamienicy, powinno się rozliczać na podstawie ustawy dotyczącej prawa energetycznego. Nowe zasady zobowiązują do wyboru metody rozliczenia. Możemy płacić biorąc pod uwagę wskazania ciepłomierzy, wskazania urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów lub powierzchnię konkretnego mieszkania.

Stałe i zmienne koszty

Koszty związane z ogrzewaniem centralnym, czyli dostarczaniem ciepła do budynku można podzielić na stałe oraz zmienne. Czym one się różnią? Koszty stałe są w tym przypadku niezależne od tego, ile ciepła zostało zużytego w danym lokalu. Dzieli się je według udziału powierzchni użytkowej lub lokalu. Wniosek jest taki, że wpływa na niego metraż nieruchomości użytkowej. Odmiennie mają się sprawy z kosztami zmiennymi. Ustalane są one wyłącznie w oparciu o wskazania układu pomiarowo-rozliczeniowego.

Ile trwa sezon grzewczy?

W roku 2007 dokładnie określony czym jest sezon grzewczy. Zatem jest to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów . Czym jest wspomniana konieczność? Nie podano dokładnego czasu trwania tego okresu. Z reguły trwa on do marca lub kwietnia, a zaczyna się w październiku. Możemy jednak prosić o przedłużenie okresu w razie niekorzystnych zmian pogodowych.

Ogrzewanie piecowe

Nie wszyscy posiadają w lokalu ogrzewanie centralne. W wielu mieszkaniach oraz domach ciepło dostarczane jest przy użycia pieca. Nie jest to zalecana forma, jednak czasami lokatorzy nie posiadają innego wyjścia. Pamiętajmy, aby palić tylko przeznaczonymi do tego surowcami. Wpływa to na komfort oraz środowisko. Najpopularniejszych surowcem jest węgiel. Nie warto zostawić jego kupna na ostatni moment, ponieważ czym bliżej zimy ceny drożeją.