Umowa na wyłączność – zalety i wady

Umowa na wyłączność – zalety i wady

Pewnie zdarzyło Ci się, że spotkałeś się na jednym portalu z kilkoma ofertami sprzedaży jednej nieruchomości, które jednak różniły się jednak podawanymi informacjami i ceną. To znaczy, że miałeś do czynienia z chaosem informacyjnym, związanym z wybraniem przez właściciela umowy otwartej. Jest ona chętniej wybierana przez klientów biur nieruchomości od umowy na wyłączność, ale czy faktycznie lepsza? Jakie ma zalety i jakie wady postaramy przedstawić w poniższym tekście.

Umowa na wyłączność a umowa otwarta

Czym się właściwie różni umowa na wyłączność od umowy otwartej? W umowie na wyłączność podstawą jest klauzula, zapewniająca o tym, że agencja nieruchomości, której powierzasz sprzedaż i promocję Twojego domu lub mieszkania jest jedynym pośrednikiem i to jej należy się prowizja, niezależnie od tego, kto znalazł kupca. Umowę otwartą możesz podpisać równocześnie z dziesięcioma agencjami nieruchomości – prowizja ze sprzedaży trafia wtedy wyłącznie do pośrednika, który znajdzie kupca. Co więcej, kiedy sam znajdziesz kupca, jedyna zapłata dla biur wynika z poniesionych przez nie kosztów promocji.

Zalety umowy na wyłączność a sprzedaż nieruchomości

  • Zaangażowanie agencji nieruchomości – Ze względu na to, że biuro nieruchomości w przypadku przeprowadzenia transakcji ma zapewnioną prowizję, więc mają pewność, że środki zainwestowane w skuteczną promocje nieruchomości zaprocentują. Dlatego przy umowie na wyłączność pośrednik będzie maksymalnie zaangażowany w proces sprzedaży Twojej nieruchomości.
  • Lepszy przekaz informacji – Wybierając umowę na wyłączność Twój pośrednik może podać wszystkie dane na temat Twojej nieruchomości bez obawy, że potencjalny klient zamiast trafić do niego, kupi tą nieruchomość od innego biura lub… Ciebie. Jeżeli widziałeś ogłoszenie, w którym brakuje pełnego adresu i wyraźnego zdjęcia, prawdopodobnie trafiłeś na właściciela, związanego z agencjami nieruchomości umową otwartą.
  • Lepsza promocja – Umowa na wyłącznosć niemal zawsze wiąże się z wykorzystaniem większej ilości narzędzi promocyjnych i marketingowych niż w przypadku umowy otwartej. Chociaż Twoją nieruchomością zajmuje się wyłącznie jedna agencja, nie oznacza to, że oferta obecna będzie w mniejszej ilości serwisów. Wręcz przeciwnie biuro nieruchomości użyje najskuteczniejszych narzędzi promocji, aby sprzedać Twoją nieruchomość jak najszybciej i jak najdrożej, czyli z zyskiem również dla Ciebie.
  • Priorytetowość Twojej oferty – Ze względu na fakt, że prowizja ze sprzedaży Twojej nieruchomości jest pewna dla agencji nieruchomości, z którą jesteś związany umową na wyłączność, Twoja oferta będzie traktowana z większą powagą niż umowa otwarta. Krótko mówiąc: to właśnie ją agencję będzie stawiać na pierwszym miejscu w realizowanych przez siebie zleceniach.
  • Bezpieczeństwo nieruchomości – w przypadku umowy na wyłączność klucze do nieruchomości przekazujemy tylko jednej, zaufanej osobie, która dba o bezpieczeństwo całej nieruchomości podczas wizyt klientów, nawet bez Twojej obecności.
  • Oszczędność czasu – Podpisanie jednej umowy zajmuje o wiele mniej czasu niż podpisanie kilku umów z różnymi agencjami nieruchomości. Dodajmy do tego konieczność kontrolowanie działań biur i konieczność informowania wszystkich z nich w przypadku sprzedaży nieruchomości. Dodatkowo w całym procesie sprzedaży agencja nieruchomości zupełnie odciąża Cię ze wszystkich obowiązków z nim związanych.

CZYTAJ TAKŻE – UMOWA REZERWACYJNA MIESZKANIA

Wady umowy na wyłączność

  • Uzależnienie sprzedaży od agencji – Podpisując umowę na wyłączność trzeba dokładnie sprawdzić biuro nieruchomości – jego doświadczenie i efekty pracy. Klauzula wyłączności sprawia, że sprzedaż zależy tylko i wyłącznie od działań tej jednej agencji w okresie obowiązywania umowy – w przypadku złego wyboru cały proces może się przedłużyć.
  • Trudność w zerwaniu umowy – Umowy otwarte zawierane są zazwyczaj na czas nieoznaczony i można je zerwać w każdej chwili. Wynika to z faktu, że większość agencji oprócz publikacji oferty nie inwestuje w jej promocje. W przypadku umów na wyłączność, które zawierane są na czas określony zerwanie umowy przed czasem wiąże się z zapłatą kary umownej, co stanowi zabezpieczenie dla agencji na poczet zainwestowanych środków w działania marketingowe i sprzedażowe dla danej nieruchomości.

Podsumowując, umowa na wyłączność z doświadczonym biurem nieruchomości ma zdecydowanie więcej korzyści niż umowa otwarta. Co najważniejsze, w jej przypadku zyskujemy pewność, że nasza nieruchomość będzie sprzedawana aktywnie, a agencja zrobi wszystko co tylko jest możliwe, aby jak najszybciej i jak najkorzystniej dokonać transakcji.

Marzysz o szybkiej sprzedaży swojej nieruchomości w Katowicach, Sosnowcu albo innej części Polski? Skontaktuj się z naszymi ekspertami!