Zalety mieszkania w Mikołowie

Zalety mieszkania w Mikołowie
Marta Kulawik

Fiołkowa Góra, Śląski Ogród Botaniczny, urokliwa starówka oraz rajski ogród parafialny przy Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Bujakowie czy Szlak Architektury Drewnianej – to tylko niektóre atrakcje Mikołowa, które wyróżniają go spośród innych śląskich miast i czynią idealnym miejscem zarówno do rekreacji, jak i zamieszkania na stałe.

Mikołów to niewielkie, klimatyczne miasto o średniowiecznym rodowodzie. Uzyskało prawa miejskie w 1547 roku. Liczy dziś nieco ponad 40 tys. mieszkańców. To mała, zgrana i niezwykle aktywna społeczność. Historycznie miejscowość położona jest na terenie Górnego Śląska, jednakże zupełnie odbiega od stereotypowego wyobrażenia związanego ze śląskimi miastami. Zamiast krajobrazów księżycowych powstałych w wyniku eksploatacji górniczej, mamy tutaj łąki, lasy oraz ogrody, będące wizytówką miasta. Z racji olbrzymiej powierzchni zajmowanej przez tereny zielone miejscowość nazywa jest zielonymi płucami Śląska. To miasto-ogród. Każdy, kto choć raz odwiedził Śląski Ogród Botaniczny, znajdujący się na granicy Bujakowa i Mokrego, może to bez wahania potwierdzić. Stanowi on jedno z najbardziej malowniczych miejsc na mapie Mikołowa. Jest też największym ogrodem tego typu w Polsce.

Sielsko, anielsko? Zielona oaza z niskimi cenami mieszkań

Mikołów urasta do rangi stosunkowo spokojnego miasta. Często wybierany jest jako miejsce zamieszkania przez mobilnych Milenialsów (pokolenie ludzi urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku), którzy podejmują pracę w wielkich korporacjach mających swe siedziby w Katowicach. Jednakże na co dzień marzą o ucieczce od wielkomiejskiej dżungli. Dzięki internetowi są obywatelami „globalnej wioski”, ale cenią sobie relaks na łonie natury. A zielony Mikołów zapewnia im chwile wytchnienia.

Miasto położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie panewnickich lasów, Rudy Śląskiej oraz Tychów, a do centrum Katowic dotrzemy w zaledwie 23 minuty jadąc DK 81. Dzięki dobremu skomunikowaniu wiele osób decyduje się na zakup mieszkania, wybierając spokój i wygodę zamiast zatłoczonego centrum aglomeracji. A co w przypadku, gdy nie posiadamy własnych czterech kółek? Jeżeli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy skorzystać z komunikacji miejskiej. Linie autobusowe kursują do wszystkich okolicznych miejscowości. Niebawem powstanie też centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia. Alternatywnym rozwiązaniem może być kolej, ponieważ Mikołów znajduje się na trasie łączącej Katowice z Rybnikiem, obsługiwanej przez nowoczesne pociągi.

CZYTAJ TAKŻE – NAJLEPSZE MIEJSCA DO ZAMIESZKANIA NA ŚLĄSKU

Do osiedlenia się tutaj zachęcają też ceny mieszkań na rynku pierwotnym, które oscylują od 3,5 do 4,5 tys. zł za metr kw. W porównaniu do cen obowiązujących w innych popularnych lokacjach, mieszkania znajdujące się w Mikołowie stanowią atrakcyjny kąsek przyciągający nowych mieszkańców. Katowice czy Tychy oferują lokum w cenie ok. 6 tys. zł za metr kw., a to spora różnica dla portfela przyszłego nabywcy. Niewątpliwym atutem jest też to, że miasto jest zadbane, a urzekająca starówka może równać się z wieloma europejskimi miastami.

Miasto z przyszłością i nikłym bezrobociem

Stopa bezrobocia w powiecie mikołowskim (dane na styczeń 2019 r.) jest rekordowo niska, ponieważ wynosi jedynie 3,3 proc. Tymczasem w województwie śląskim bezrobocie utrzymuje się na poziomie 4,5 proc., a w skali kraju jest to aż 6,1 proc.

CZYTAJ TAKŻE – CZY WARTO KUPIĆ MIESZKANIE W MIKOŁOWIE?

Jednym słowem to miasto z przyszłością, a wpływ na jego rozwój mają również sami mieszkańcy m.in. poprzez udział w Budżecie Obywatelskim. W tym roku wśród realizowanych projektów znalazła się m.in.: budowa tężni solankowej, siłowni ze strefą relaksu przy ul. Konopnickiej, czy budowa wielu placów zabaw – w tym w Borowej Wsi i Śmiłowicach.

Enklawa poetów

Mikołów znajduje się także na szlaku polskich poetów. To stąd wywodzi się Rafał Wojaczek, literat zaliczany do grona poetów wyklętych. Jego mieszkanie znajduje się nieopodal Rynku, przy ul. Jana Pawła II. W 1997 roku przekształcono je w siedzibę Instytutu Mikołowskiego zajmującego się działalnością wydawniczą.

Rekreacja i rozrywka w Mikołowie

Granica Mikołowa przebiega tuż obok rudzkiego parku wodnego Aquadrom, z którego chętnie korzystają szczególnie mieszkańcy Borowej Wsi. Jednakże miasto posiada też swoją pływalnię – Aqua Plant – z dwoma basenami, jacuzzi oraz dwiema saunami. Miłośników pieszych wędrówek z pewnością ucieszy fakt, że przez miejscowość przebiega kilka szlaków turystycznych. Najciekawszym z nich jest liczący 1060 km „Szlak architektury drewnianej”, który obejmuje aż 93 obiekty. Wybierając tę trasę zwiedzimy zabytkowy kościół św. Mikołaja z 1640 r. mieszczący się w Borowej Wsi oraz kościół św. ap. Piotra i Pawła w Paniowach. Warto wyruszyć na spacer niebieskim „Szlakiem Obrońców Polskiej Granicy”, wiodącym m.in. przez Śmiłowice, Paniowy i Bujaków, czy zielonym „Szlakiem Krawędziowym GOP”. Jedną z jego atrakcji jest punkt widokowy na wzgórzu Gronie w Mikołowie, z którego przy dobrej pogodzie można zobaczyć Beskid Śląski. Ostatnim wartym wspomnienia jest „Szlak Bohaterów Wieży Spadochronowej”, prowadzący przez wszystkie ważniejsze punkty obrony Katowic w 1939 roku.

A na koniec ciekawostka o Mikołowie…

Na terenie miasta znajduje się jedyna w Polsce Kopalnia Doświadczalna „Barbara”, która posiada podziemny poligon doświadczalny! Jakie prowadzone są tam eksperymenty? Czy to tajemnica państwowa? Nie! Placówka działająca w ramach Głównego Instytutu Górnictwa zajmuje się bezpieczeństwem i zwalczaniem zagrożeń gazowych i pyłowych. Testowane są tam także urządzenia dopuszczane do pracy w kopalniach.

Mikołów to ciekawe miejsce do życia. W ostatnich latach wiele osób decyduje się na przeprowadzkę do tego miasta. Jeśli są Państwo zainteresowani nieruchomościami w Mikołowie, to koniecznie skontaktujcie się z biurem Re/Max Gold, które przedstawi najciekawsze oferty.