Życie singla w Rudzie Śląskiej nie jest łatwe, ale Halemba ma najlepsze kawalerki

Życie singla w Rudzie Śląskiej nie jest łatwe, ale Halemba ma najlepsze kawalerki
Marta Kulawik

Ruda Śląska nie należy do najbardziej rozrywkowych miast. Składa się aż z 11 dzielnic, ale brakuje tu swoistego centrum kulturalnego, które tętniłoby życiem do późnych godzin wieczornych. Jest jednak coś, co przyciąga tu singli z całego województwa. To kawalerki, a najlepsze z nich znajdują się w Halembie. Dlaczego? Odpowiadamy!

Największa dzielnica Rudy Śląskiej

Halemba to południowa i zarazem największa dzielnica Rudy Śląskiej. Od południa graniczy ze słynącym z ogrodów i lasów Mikołowem, od zachodu z Zabrzem, a od wschodu z rudzkimi Kochłowicami, których korzenie sięgają średniowiecza. To jedna z najlepszych dzielnic dla singli. Dlaczego? W samym jej sercu znajduje się m.in. Aquadrom, czyli słynny aquapark, gdzie po pracy można się zrelaksować na basenie czy w saunie. Miłośnicy literatury mogą wybrać się do biblioteki, której siedziba znajduje się w zabytkowym pałacyku Donnersmarcków. Przez dzielnicę przebiega też autostrada A4, ułatwiająca błyskawiczne dotarcie zarówno do Gliwic, jak i do Katowic. Swoją siedzibę ma tu m.in. Śląski Klub Techniki Modelarskiej, MKS Astra Halemba czy piłkarski klub sportowy Grunwald Ruda Śląska oraz profesjonalny pumptrack przy Szkole Podstawowej nr 15, co zachęca do podjęcia aktywności fizycznej.

Mieszkanie dla singla w Rudzie Śląskiej

Wszystko to sprawia, że w Halembie dobrze się mieszka, a single nie mogą narzekać na brak rozrywek na wolnym powietrzu i miejsc do spacerowania. Jednakże prawdziwym magnesem jest niska cena znajdujących się tu mieszkań. Szczególnie kuszą ceny lokali pochodzących z rynku wtórnego.

CZYTAJ TAKŻE – JAKIE SĄ CENY WYNAJMU MIESZKAŃ W MIEŚCIE RUDA ŚLĄSKA?

Ustawną, 33-metrową (z piwnicą) kawalerkę w czteropiętrowym bloku po termomodernizacji, można tu kupić za 92 tys. zł. Z kolei 31-metrowe, słoneczne mieszkanie znajdujące się na parterze czteropiętrowego bloku przy ulicy Ks. Lexa, uda się nabyć za 89 tys. zł. Natomiast za czynsz w tym przypadku będziemy musieli zapłacić ok. 420 zł (fundusz remontowy, CO, woda, śmieci). Za 30-metrowe lokum nadające się do kapitalnego remontu, mieszczące się na trzecim piętrze wyremontowanego budynku przy ul. Międzyblokowej, zapłacimy 95 tys. zł. Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy też i ofertę opiewającą na 70 tys. zł. W tej cenie oferowane jest 29-metrowe mieszkanie przy ul. Solidarności.

Ceny mieszkań na Halembie

Jak kształtują się ceny na rynku pierwotnym? Nastawiając się na zakup nowego mieszkania od dewelopera możemy się zaskoczyć, ponieważ lokale w nowo wybudowanych budynkach, będące obecnie w sprzedaży, są co najmniej dwupokojowe. Kawalerek tutaj nie uświadczymy. Żeby kupić 46-metrowe, dwupokojowe i bezczynszowe mieszkanie przy ul. Kłodnickiej, musimy przygotować się na to, że nasze konto uszczupli się o ok. 210 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszt związany z wykończeniem, ponieważ mieszkania są w stanie deweloperskim. Bardziej opłaca się zatem kupno mieszkania na rynku wtórnym.