Cała prawda o remontach

Cała prawda o remontach
Marta Kulawik

Remont mieszkanie która potrafi zmienić nieruchomość nie do poznania. Czasami wykonujemy go bezpośrednio po wykonaniu transakcji, czasami zwlekamy i decydujemy się na odświeżenie jednego pomieszczenia, czekając z całością na lepszy moment. Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci przeprowadzić remont w mieszkaniu bez przeszkód i nerwów. Przed Tobą, cała prawda o remontach!

Samodzielnie czy z ekipą?

Remont to nie tylko zmiany, ale także koszty i dużo pracy. Zastawiasz się czy wykonać go samodzielnie czy z pomocą fachowców? Naszym zdaniem każde rozwiązanie ma wady i zalety, jednak ostateczna decyzja zależy od wielkości zmian. Planujesz odświeżyć pomieszczenie i nadać mu nowego charakteru? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykonał to samodzielnie. Ekipa remontowa to dobre rozwiązanie gdy czeka nas remont generalny. Położenie kafelek, gładzie, burzenie ścianek działowych – to naprawdę trudna praca, którą należy wykonać dokładnie, by uniknąć ewentualnych niedociągnięć. Fachowiec broni się doświadczeniem i wiedzą , dlatego wynajmując ekipę remontową mam większą pewność, że zmiany będą wykonane zgodnie z Twoimi oczekiwaniami

Których fachowców wybrać?

Podjęcie decyzji o wynajęciu ekipy remontowej to dopiero początek. Jak wybrać tę najlepszą? Niestety przy dokonywaniu wyboru jesteśmy zdani na opinie znajomych oraz zupełnie obcych ludzi. Weź pod uwagę, czy wskazana ekipa wykonała remont na przykład u kogoś znajomego. Zwróć uwagę na przykładowe prace fachowców. Zaobserwujesz wówczas, czy wybierane przez nich rozwiązania Ci odpowiadają. Kolejny krok to poznanie opinii w interencie. Coraz więcej osób wyraża swoje zdanie o firmach i opisuje ich pracę szczegółowo – warto się z nimi zapoznać. Umów się z wybranym wykonawcą na rozmowę wstępną. W jej trakcie możesz opowiedzieć o swoich planach, poznać zdanie drugiej strony i poprosić o wstępną wycenę. Pamiętaj, aby nie odkładać rozmowy o finansach na koniec. Czasem stawka podana przez firmę lub Twoje oczekiwania mogą okazać się kluczową kwestią.

Umowa to postawa

Jeśli ustalisz warunki współpracy z wykonawcą remontu, pamiętaj o spisaniu umowy. Wiemy, że umowa ustna również posiada swoją ważność, ale jej weryfikacja jest utrudniona. Dokument powinien być zaakceptowany i potwierdzony przez obie strony. Dobrze skonstruowana umowa zabezpiecza Cię przez wydłużeniem prac remontowych oraz ewentualnymi dodatkowymi kosztami. Pamiętaj również o ustaleniu daty rozpoczęcia remontu, wysokości zaliczki i zakresu prac.

CZYTAJ TAKŻE – CZY WARTO REMONTOWAĆ MIESZKANIE PRZED WYNAJMEM?

Cała prawda o remontach – czy potrzebujesz pozwolenie na remont?

Jeśli zamierzasz odświeżyć nieruchomość, na przykład pomalować ściany, wymienić płyty podłogowe, przeprowadzić dobre zmiany, zgłaszanie remontu w jakiejkolwiek instytucji nie będzie potrzebne. Większe remonty, związane np. z wymianą instalacji wodnej, należy zgłosić do odpowiednich organów. Niektóre prace wymagają również pozwolenia spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.