Darowizna od rodziców – informacje

Darowizna od rodziców – informacje
Marta Kulawik

Wiele osób pyta agentów nieruchomości oraz prawników o to, jak wygląda sprawa przekazania darowizny najbliżej rodzinie. Najczęściej zdarza się sytuacja, gdy występuje darowizna od rodziców – informacje na ten temat są niejasne i dla wielu ludzi skompilowane. Dowiedz się, czy musisz zapłacić podatek od darowizn lub czy czeka Cię wizyta w urzędzie skarbowym.

Co to jest darowizna?

Zapis o darowiźnie znajdziemy z kodeksie cywilnym. Definicja mówi, że jest to bezpłatne świadczenie jednej osoby, na rzecz drugiej. We wszystkich dokumentach posługujemy się terminami darczyńca oraz obdarowany. Podmiotem umowy darowizny może być osoba fizyczna oraz prawna. Obdarować możemy niemal każdego, jednak musimy dowiedz się jaki podatek obowiązuje w konkretnym przypadku przekazania np. pieniędzy czy nieruchomości.

Darowizna od rodziców – informacje

Osoby otrzymujące darowiznę w obrębie najbliższej rodziny należą do tak zwanej zerowej grupy podatkowej. Z czym to się wiąże? Osoby, które należą do wspomnianej grupy podatkowej są zupełnie zwolnione podatku za wykonanie tej czynności. Podatku nie zapłacimy, jeśli obdarowany jest małżonkiem, zstępnymi czyli synem, córką, wstępnymi czyli rodzeństwem, matką, ojcem, dziadkiem, babcia, macochą, ojczymem darczyńcy. Musimy jednak darowaną kwotę zgłosić do urzędu skarbowego, jeśli przekracza ona 9637 złotych. Należy pamiętać, że darowizna jest wolna od podatku wyłącznie w przypadku jej zgłoszenia. Aby złożyć deklarację mamy aż pół roku.

CZYTAJ TAKŻE – KTO KUPUJE MIESZKANIA W STANIE DEWELOPERSKIM

Jak wypisać odpowiedni druk

Druk, który musimy złożyć w urzędzie skarbowym danego miasta to SD Z2. Trzeba koniecznie zapisać PESEL lub NIP oraz kwotę darowizny i datę jej wręczenia. Obowiązek podatkowy powstaje właśnie w dniu wręczenia darowizny. Wniosek należy włożyć w US właściwym ze względu na adres darowizny. Ta sprawa jest istotna przede wszystkim w przypadku darowizny nieruchomości. Druk należy składa się w tym mieście, w którym leży dom czy mieszkanie. Wniosek może być złożony przez obojętnie którą stronę umowy, ale ważny jest podpis obdarowanego.