Najchętniej kupowane mieszkania w Polsce

Najchętniej kupowane mieszkania w Polsce
Marta Kulawik

Polacy bardzo chętnie kupują nieruchomości. Transakcjami na tym rynku interesują się młodzi ludzie oraz osoby dojrzałe. Staramy się pisać o ofertach, które dotyczą nieruchomości w stanie deweloperskim oraz tych pochodzących z rynku wtórnego. Jesteście ciekawi, które cieszą się większym powodzeniem? Poznajcie najchętniej kupowane mieszkania w Polsce.

Czy Najchętniej kupowane mieszkania w Polsce są duże?

Jeśli chodzi o upodobania Polaków dotyczące kupowanych nieruchomości ulegają one zmianom dość dynamiczne. Wynika to między innymi z trendów panujących na rynku, aranżacji wnętrz, a także cen oraz powstających nowych osiedli. To jakie mieszkanie wybierzemy, zależy przede wszystkim od grupy społecznej oraz wieku osoby inwestującej. Dane mogą zaskoczyć wielu z Was. Wynika z nich, że w dużych miastach największym powodzeniem cieszą się mieszania niewielkie, posiadające maksymalnie dwa pokoje. Chętniej interesujemy się nieruchomością dwupokojową mającą zaledwie 40 metrów kwadratowych, niż ta o powierzchni 50 kw. Może to wynikać z możliwości finansowej kupujących.

A co z kawalerkami? To ciągle dobrze postrzegana inwestycja, szczególnie dla tych, którzy inwestują w nieruchomości pod wynajem. Nie jesteśmy szczególnie zainteresowani bardzo małymi lokalami użytkowymi. Najchętniej oglądamy lokale jednopokojowe o metrażu 30 mkw. Jeśli chodzi o nieruchomości wielopokojowe to nie zmienia się jedna sprawa – popularne są te z pokojami nieprzechodnimi. Jeszcze kilka lat temu pożądane były powierzchnie, w których kuchnia była połączona z salonem. W 2017 roku uległo to zmianie. Polacy chętniej wybierali lokale z oddzielną kuchnią z oknem. Ze statystyk wynika, że dużymi mieszkaniami, na przykład w kamienicach zainteresowani są młodzi ludzie, poniżej 50 roku życia. Starsze osoby nie chcą opłacać dużych lokali, których potencjału nie wykorzystają. Zawracają uwagę na koszty utrzymania.

Czy kupowanie mieszkań to dobra inwestycja

Ilość kupowanych w Polsce nieruchomości wciąż rośnie. Okazuje się, że bardzo chętnie inwestujemy w rynek nieruchomości. Wolimy w ten sposób użyć zaoszczędzonych pieniędzy, zamiast gromadzić je na lokacie oszczędnościowej. Lwia część z kupowanych mieszkań jest przeznaczona na wynajem. To właśnie z tego powodu wolimy mieszkania z niezależnymi pomieszczeniami. Pozostaje jeszcze kwestia, która interesuje wielu z Was. Czy dużo osób wspomaga się kredytem? Z badań wynika, że ponad połowa mieszkań kupowana jest za gotówkę. Unikamy wspierania się pomocą banków, jeśli nie jest ona konieczna.
W Polsce kupowanie nieruchomości jest niewiarygodnie popularne. Nie obawiaj się inwestycji i ruchu w przód. Poznaj interesujące oferty mieszkań na sprzedaż.