Wyburzanie ściany działowej w bloku. Czym i jak wyburzyć ścianę?

Wyburzanie ściany działowej w bloku. Czym i jak wyburzyć ścianę?
Marta Kulawik

Obecnie na rynku królują mieszkania o mniejszym metrażu. Takie zazwyczaj można kupić w blokach, a ich zaletą często jest dobra cena i korzystna lokalizacja. Wadą są natomiast ciasne pomieszczenia. Dzięki wyburzeniu niektórych ścian da się w nich uzyskać atrakcyjną przestrzeń, ale trzeba się do tego należycie przygotować.

Kiedy zdecydować się na rozbiórkę?

Ślepe kuchnie oraz małe i nieustawne pokoje to domena wielu mieszkań w polskich blokach. Mimo to cieszą się one sporą popularnością wśród nabywców. Budynki wybudowane przed 1990 rokiem są sukcesywnie modernizowane, dzięki czemu zyskuje ich estetyka i funkcjonalność. Na ich korzyść przemawia również położenie na dobrze skomunikowanych osiedlach w pobliżu szkół, przedszkoli, przychodni lekarskich i sklepów, co z kolei jest piętą achillesową wielu osiedli deweloperskich. To sprawia, że przebudowa mieszkań w blokach ma sens.

Jak poradzić sobie z ciasnymi pomieszczeniami? Można je powiększyć poprzez rozebranie lub przesunięcie ścian. Małą kuchnię i wąski przedpokój można na przykład połączyć z salonem, by w ten sposób uzyskać modne, przestronne wnętrze. W rezultacie nawet niewielka kawalerka zacznie wyglądać na komfortowy apartament.

Rodzaje ścian: nośna, czy działowa?

Przed przystąpieniem do prac należy w pierwszej kolejności sprawdzić z jakim rodzajem przegród mamy do czynienia. Ścian nośnych nie można bowiem wyburzyć, gdyż pełnią funkcję konstrukcyjną dla całego budynku, a ich naruszenie mogłoby się zakończyć katastrofą budowlaną. Takiego zagrożenia nie ma w przypadku ścian działowych, które służą jedynie do przegrodzenia pomieszczeń i zwykle nie przenoszą żadnych obciążeń.

Rodzaj ściany można rozpoznać na dwa sposoby. Jeden z nich to zobaczenie, jak zostały oznaczone na planie mieszkania. Te działowe są na rysunkach wyraźnie cieńsze od nośnych i wypełnione innym wzorkiem. Dokumentacje bywają jednak wadliwe, szczególnie w starszych blokach, dlatego dobrze jest zweryfikować je „w naturze”. W tym celu należy po prostu zmierzyć grubość ściany w miejscu otworu drzwiowego, a jeśli takiego nie ma, to sprawdzić na jaką głębokość wchodzi wiertło. Ściany działowe najczęściej mają razem z tynkiem 10 – 16 cm grubości, natomiast nośnie ok. 20 cm.

Przed demolką poradź się architekta

Nawet, gdy uda się upewnić, że ściana przeznaczona do rozbiórki jest działowa, to dla pewności warto skonsultować się z architektem lub konstruktorem. W budynkach wielorodzinnych układ mieszkań jest zazwyczaj powtarzalny na każdym piętrze, dlatego wyburzenie jednej ze ścian, będzie zwykle oznaczać usunięcie podpory dla przegród znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Specjalista po dokonaniu stosownych czynności będzie w stanie stwierdzić, jak to wpłynie na konstrukcję budynku.

Jeśli architekt bądź konstruktor stwierdzą, że rozbiórka może spowodować zagrożenie, to można zaplanować wykonanie podciągu lub podpór. Takie wzmocnienia pozwolą przenieść obciążenia z wyższych pięter, co z kolei umożliwi zrealizowanie zamiaru otwarcia przestrzeni w mieszkaniu, a dodatkowo może urozmaicić wnętrze.

Czy potrzebuję pozwolenia na wyburzenie ściany działowej?

Zgodnie z prawem rozbiórka ściany działowej nie kwalifikuje się jako przebudowa, dlatego nie ma obowiązku występowanie do urzędu o zgodę. Mimo to w przypadku mieszkań spółdzielczych lub komunalnych może istnieć konieczność uzyskania pozwolenia z administracji i przedstawienia stosownej dokumentacji budowlanej. Przed rozpoczęciem demolki trzeba więc upewnić się, czy regulamin spółdzielni nie obliguje do spełnienia takich formalności.

CZYTAJ TAKŻE – POZWOLENIE NA REMONT – KIEDY JEST POTRZEBNE?

Środki bezpieczeństwa przy rozbiórce

Gdy wszelkie wątpliwości natury konstrukcyjnej i prawnej zostaną rozwiane, to można przystąpić do prac. Dla bezpieczeństwa należy odłączyć instalacje biegnące w rozbieranej ścianie i ewentualnie zabezpieczyć podłogi oraz sprzęty znajdujące się w pomieszczeniach, które mogłyby zostać uszkodzone przez spadający gruz. Dobrze jest też zasłonić otwory prowadzące do innych pomieszczeń, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się pyłu po lokalu.

Jakie narzędzia do wyburzenia ściany?

Dobór narzędzi jest zależny od budulca, z jakiego wykonano przegrodę. Można do tego użyć elektronarzędzi w postaci młota udarowego albo młotowiertarki, a słabsze ściany da się również wyburzyć za pomocą prostego młota ręcznego. Do takich prac nie trzeba być zawodowcem, jednak i tak koniecznie należy uważać na swoje bezpieczeństwo. Zalecamy zaopatrzyć się w odzież roboczą, rękawice budowlane, buty ochronne, maskę przeciwpyłową, gogle oraz nakrycie głowy, natomiast wszystkie czynności wykonywać na stabilnym podłożu.

CZYTAJ TAKŻE – CZY WARTO KUPIĆ MIESZKANIE DO REMONTU?

Jak rozebrać ścianę działową?

Rozbiórkę ściany powinno się przeprowadzać od góry, stopniowo schodząc w dół. Zaczynając od niższych partii można narazić się na uderzenie spadających cegieł lub pustaków, które utraciły podparcie. Do wyburzania warto zaangażować pomocnika, który będzie od razu wysypywać gruz do podstawionego kontenera, dzięki czemu prace przebiegną znacznie sprawniej. Zależnie od wielkości ściany i technologii jej wykonania jej rozbiórka może zająć od jednego do dwóch dni.

Na rozbiórkę ścian działowych nie trzeba pozwolenia i można to zrobić samemu. Teoretycznie. W praktyce nawet tak pozornie proste prace mogą zakończyć się nieoczekiwanymi i poważnymi konsekwencjami. Z tego względu, aby uniknąć niespodzianek przy wyburzaniu ścian działowych w bloku najlepiej zwrócić się o poradę do specjalistów z biura nieruchomości Re/Max Gold, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą jak unowocześnić każde mieszkanie.